Fico si skrz Pellegriniho splnil sen. Prezident však nemá byť predĺženou rukou koalície, upozorňuje politológ Abrahám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Zľava v popredí: Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini a predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico počas tlačovej konferencie k neoficiálnym výsledkom v rámci volebnej noci kandidáta na prezidenta Petra Pellegriniho pri príležitosti 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 7. apríl 2024. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Peter Pellegrini (Hlas-SD) má teraz povinnosť byť nadstraníckym politikom, nie predĺženou rukou koalície. Uviedol to politológ Samuel Abrahám v rozhovore pre TA3.

Ako priblížil, koalícia má teraz otvorené pole, a teda možnosť konať tak, ako chce. Podľa politológa bude dôležité napríklad to, čo spraví Pellegrini s novelou Trestného zákona, respektíve, či ju stiahne.

Bude konať tak, ako povie koalícia

„To bude prvou indikáciou jeho nezávislosti alebo toho, že bude konať tak, ako mu povie koalícia,“ vyhlásil Abrahám s tým, že je dôležité, aby aj voliči Pellegriniho videli, že je naozaj nezávislým nadstraníckym prezidentom, nie prezidentom, ktorý vykonáva to, čo mu povie predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

>>> Online (minúta po minúte) z priebehu 2. kola a volebnej noci

„Pellegrini to bude mať o to ťažšie, pretože doteraz buď mlčal, alebo priamo podporoval všetky radikálne zmeny. Nevyjadril sa k tomu, čo sa škandalózne deje na ministerstve kultúry, alebo čo sa chystá v televízii,“ uviedol politológ.

Veci podkopávajúce právny štát

„Teraz Pellegrini nemá inú možnosť, než sa vyjadriť k veciam, ktoré podkopávajú právny štát, demokraciu a fungovanie nezávislých inštitúcií, tak akou by mala byť napríklad RTVS či rôzne kultúrne inštitúcie, v ktorých sa teraz dejú čistky,“ zdôraznil Abrahám.

>>> Kompletné výsledky 2. kola prezidentských volieb

Pripomenul síce, že prezident nemá exekutívnu moc ničomu zabrániť, no musí sa stať nadstraníckym prezidentom. Podľa politológa je dokonca možné, že príde do konfliktu so súčasnou koalíciou.

Výhra zvláštneho druhu

Pre premiéra je podľa Abraháma víťazstvo Pellegriniho výhrou zvláštneho druhu. Pripomenul napäté vzťahy Fica a Pellegriniho, ako aj vlažnú podporu Pellegriniho v prezidentských voľbách, čo bolo podľa politológa taktikou.

„Ako povedal Fico, Pellegriniho vypiplal od asistenta v národnej rade až po premiéra a prezidenta, aj keď tým prezidentom chcel byť vlastne on. Svojím spôsobom je rád, že sa mu to podarilo, ale je sklamaný, že sa to nepodarilo jemu,“ uzavrel politológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniRobert FicoSamuel Abrahám
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaSmer - SSD