Šimkovičovú pobúril obraz vystavený v Slovenskom rozhlase, pripravuje legislatívne zmeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 3. schôdze
Zľava: Ministerka kultúry Martina Šimkovičová a minister dopravy Jozef Ráž mladší počas rokovania 3. schôdze Národnej rady SR k Programovému vyhláseniu vlády (PVV) SR. Bratislava, 14. november 2023. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 30. novembra 18:14

Ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nom. SNS) pobúril obraz vystavený v Slovenskom rozhlase. Ako informoval denník Nový Čas, ide o obraz zobrazujúci dvoch mužov od slovenského umelca Andreja Dúbravského.

Obraz vystavený v priestoroch verejnoprávneho rozhlasu šéfka rezortu kultúry kritizovala vo vysielaní televízie Slovan. Kritika smerovala i na to, že obraz je vystavený v predvianočnom období. Šimkovičová avizuje prípravu legislatívy, ktorá by umožnila vyrovnať sa s podobnými záležitosťami.

Ministerka pripravuje legislatívne zmeny

Nejde len o predmetný obraz, ale i podnety, ktoré nedávno riešila a zamietla ako neopodstatnené Rada pre reklamu, a ktoré sa týkali reklamy údajne zobrazujúcej homosexualitu. Ministerka konštatovala, že tieto veci rieši, pretože podnety i s otázkami, čo môže urobiť, dostáva vo veľkých počtoch.

Uviedla tiež, že to vyrušuje aj ju samotnú a hnevá ju, že ako ministerka na to nedokáže vplývať. Tvrdí, že legislatívne zmeny sú v štádiu prípravy a považuje za potrebné, aby jej rezort mal väčšie kompetencie vplývať na tieto veci.

Dúbravský si vyjadrenia neberie k srdcu

Samotný Dúbravský, ktorého diela vystavuje napríklad Slovenská národná galéria a ktorý momentálne pripravuje výstavu v New Yorku, sa pre Nový Čas vyjadril, že ministerkine názory ho znepokojujú. Poznamenal ale, že Šimkovičovej vyjadrenia s ním nič nerobia a dúfa, že počas svojho pôsobenia vo funkcii stihne strpčiť život čo najmenšiemu počtu ľudí pôsobiacich v kultúre. Zdôraznil tiež, že kým umelecké diela, vrátane tých jeho, ostanú uchované pre budúce generácie, na ľudí, ktorí stavajú svoju kariéru na šírení nenávisti a rozoštvávání, sa rýchlo zabudne.

Projektový manažér Galérie Slovenského rozhlasu a kurátor výstavy Ivan Jančár považuje za nešťastné, ak by im niekto bral umeleckú slobodu a vnucoval, čo môžu a čo nie. Zdôraznil tiež, že predmetný obraz nie je pornografický, no niekomu asi môže prekážať, že je na ňom homosexuálny pár. Dodal však, že mu nezišlo na um, či by ho z daného dôvodu mohol alebo nemohol vystavovať. Zároveň uviedol, že výstava sa už skončila, a teda nebola predvianočná.

Progresívci odmietajú Šimkovičovej útoky

Progresívne Slovensko (PS) odmieta útoky ministerky kultúry na Andreja Dúbravského. Ako uviedol predseda PS Michal Šimečka, Dúbravský na rozdiel od Šimkovičovej skvele reprezentuje Slovensko v zahraničí.

„Šikovní ľudia sú ten najvzácnejší kapitál, ktorý naša krajina má. Andrej patrí k nim, je špičkový výtvarník a jeho diela sú zastúpené v prestížnych galériách po celom svete. Je smutné a hlúpe, ak osobnosti ako Andrej Dúbravský čelia útokom a nepochopeniu, špeciálne od politikov, ktorí by ich mali podporovať a vážiť si ich,“ tvrdí predseda PS.

Časy, keď vládni predstavitelia rozhodovali o tom, aké obrazy budú povolené, by sa podľa Šimečku nikdy nemali vrátiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DúbravskýIvan JančárMartina ŠimkovičováMichal Šimečka
Firmy a inštitúcie Slovenská národná galériaSlovenský rozhlasSNS Slovenská národná strana