Staré Mesto naštvalo ľudí, zdvihlo platby seniorom. Hlavným vinníkom je však mesto Bratislava

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Senior, dôchodca, opatrovateľ, sociálne služby
Foto: ilustračné, Thinkstock

Bratislavská časť Staré Mesto rozhnevala užívateľov služieb Seniorcentra oznámením, že im od 1. mája zvyšuje mesačný poplatok o 100 eur. Okamžite si za to vyslúžila, najmä na sociálnych sieťach, vlnu kritiky.

Emotívny status

Do veci sa emotívnym statusom vložil aj známy moderátor Noro Mészároš. Ten v statuse píše: „v dobe, keď sa treba uskromniť a keď aj vláda hľadá riešenia ako odložiť splátky za hypotéky a iné úľavy, „Bratislavská vrchnosť“ ide opačne. Len veľké reči o „najzraniteľnejšej skupine“ a potichúčky „veľký nôž“ do chrbta…“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pravdou však je, že zvýšenie platby schválilo zastupiteľstvo BA-Staré Mesto v novembri 2019, teda dávno pred vypuknutím koronavírusu.

Starostka sa bráni

Do diskusie pod status sa zapojila aj starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, podľa ktorej majú mestské časti povinnosť prevádzkovať len dočasné zariadenia na pomoc v trvaní najviac 6 mesiacov a trvalé zariadenia má prevádzkovať hlavné mesto Bratislava.

„Nemáme ako utiahnuť prevádzku dočasného aj trvalého zariadenia,“ napísala Aufrichtová a dodala: „Žiadali sme o kompenzáciu, nebolo vyhovené.“

Podľa nej majú mnohé opatrovateľky nižšie mzdy, ako sú dôchodky niektorých klientov, a je nesmierne náročné ich v Bratislave zohnať.

Bratislava mlčí

Vedenia mesta ale strká hlavu do piesku a k prípadu sa oficiálne nehlási. Na žiadosť webnovín o vyjadrenie však neodpovedalo.

Starostka Aufrichtová neskôr poskytla cez Facebook podrobnejšie stanovisko. Podľa nej Staré Mesto smeruje zo všetkých mestských častí na sociálnu oblasť najväčšie percento rozpočtu a úhrady v Seniorcentre sa nezvyšovali od roku 2014.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Aufrichtová hovorí, že mestská časť podpísala s hlavným mestom vo februári 2020 memorandum o spolupráci, a to vrátane sociálnej oblasti. Podpísali aj konkrétny dodatok, podľa ktorého sa Bratislava zaväzuje kompenzovať náklady súvisiace s poskytovaním služieb zariadenia pre seniorov.

Mestu sa platiť nechce

To sa premietlo aj do zmluvy o poukázaní kompenzačného príspevku, ktorá bola podpísaná 27. februára 2020. Mesto ju však doteraz nezverejnilo a preto zmluva ešte nie je účinná.

„Hľadáme spôsob, ako túto kompenzáciu vyjednať. Hlavné mesto dalo sľub, že na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva zaradí aj riešenie tejto kompenzácie,“ povedala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Tá je zároveň poslankyňou mestského zastupiteľstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Aufrichtová
Firmy a inštitúcie Magistrát hl. m. SR BratislavaStaré mesto-Bratislava