Sudca Kliment sa v júni postaví pred Najvyšší správny súd, disciplinárny senát sa bude zaoberať jeho incidentom na parkovisku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súdy, súd
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Najvyšší správny súd SR vytýčil na 4. júna disciplinárne pojednávanie vo veci sudcu najvyššieho súdu SR Juraja Klimenta. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.

Sudcovská rada Najvyššieho súdu SR totiž ešte v novembri minulého roku prijala uznesenie, že spoločne s predsedom NS SR Jánom Šikutom podajú spoločný návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi Jurajovi Klimentovi. Dôvodom je incident na parkovisku Kancelárie Najvyššieho súdu SR na Panónskej ulici v Bratislave.

Incident sa odohral v októbri

Sudcovia NS SR Juraj Kliment a Peter Paluda sa podľa medializovaných informácii dostali do konfliktu 17. októbra 2023. Podľa kamerového záznamu Juraj Kliment zastal so svojím autom pred autom Petra Paludu.

Paluda následne Klimentovi nacúval do auta. Obaja potom vystúpili z auta a Juraj Kliment chytil Petra Paludu za golier.

Pod paľbou kritiky

Kliment je dlhodobo terčom kritiky predsedu vlády Roberta Fica a viacerých stíhaných osôb v medializovaných trestných kauzách. Fico v tejto súvislosti požaduje, aby ho zbavili funkcie sudcu.

Dôvodom majú byť podľa neho arbitrárne, teda svojvoľné rozhodnutia alebo to, že Kliment rozhodoval ako nezákonný sudca. Podľa šéfa najvyššieho súdu, jeho sudcovskej rady alebo opozičných politikov sú Ficove vyjadrenia zasahovaním do nezávislosti súdnej moci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ŠikutaJuraj KlimentPeter PaludaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Najvyšší správny súd SR