V parlamente končí diskusia k novele Trestného zákona v druhom čítaní, záverečné slovo si vzal minister Susko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Boris Susko
Minister spravodlivosti SR Boris Susko. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

V parlamente finišuje diskusia k novele Trestného zákona v druhom čítaní. V úvode štvrtkového rokovacieho dňa vystúpil v pléne spravodajca a poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD), ktorý upravil chybu v pozmeňujúcom návrhu.

Vystúpil aj minister Susko

Ten predložil v stredu večer na poslednú chvíľu. Opoziční poslanci koalícii vyčítali vo faktických poznámkach, že predložiť pozmeňujúce návrhy večer, po tom, ako limitovali rozpravu k návrhu Trestného zákona, je pokútne, a aj tento druhý pozmeňovací návrh od Gašpara je pripravený narýchlo, zle a s množstvom chýb, a opäť ide iba o kozmetické zmeny.

Záverečné slovo k zmenám v trestnom práve si vzal aj predkladateľ novely, minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD), ktorý vyjadril súhlas s pozmeňujúcimi návrhmi poslanca Gašpara.

„Zároveň konštatujem, že neudeľujem súhlas k žiadnym rozširujúcim návrhom, ktoré boli podané v rozprave zo strany opozície,“ dodal.

Drakonickosť trestov je nutné zmeniť

Susko opäť pripomenul, že „drakonické tresty, ktoré na Slovensku máme“ nie sú správne a naliehavo je ich potrebné zmeniť.

„Restoratívna justícia je niečo, čo sme mali zohľadňovať v trestnej politike štátu už dávno,“ povedal. Zopakoval, že návrh rieši aj kritickú situáciu s preplnenými väznicami, v ktorých sa podľa Suska často ocitnú aj osoby, pri ktorých by sa účel trestu zabezpečil lepšie inak ako prostredníctvom výkonu trestu odňatia slobody.

Poslanci parlamentu začnú o 10:00 hlasovať o vládnej novele Trestného zákona. Keďže zákonodarcovia predložili k novele približne 50 pozmeňujúcich návrhov, hlasovanie sa môže predĺžiť aj na niekoľko hodín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie SMER-SD