Zvyšovanie platov ministrom je podľa Šimečku hulvátstvo, Matovič odkazuje Ficovi „ste chrapúň, aký nemá v Európe obdoby“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Poslanec NR SR za hnutie Slovensko Igor Matovič (v popredí). Foto: SITA/ Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Zvyšovanie platov ministrom a premiérovi cez paušálne náhrady je hulvátstvo a obchádzanie zákona. Myslí si to líder hnutia Progresívne Slovensko a podpredseda parlamentu Michal Šimečka.

Vláda „napľula“ ľuďom do tváre

„Nie sme populisti a nebudeme kritizovať výšku. Naozaj je nesprávne, aby poslanci zarábali viac než členovia vlády alebo premiér. Vláda má ale v prvom rade rešpektovať zákony. A keď ich chce meniť, tak má o tom rokovať a nie ich takto hulvátsky obchádzať,“ uviedol líder progresívcov. Dodal, že Ficovi záleží iba na vlastných ľuďoch.

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) „napľula“ ľuďom do tváre zvýšením platov ministrom. Tvrdí to líder hnutia Slovensko Igor Matovič. Na utorkovej tlačovej besede upozornil aj na to, že vláda neplní sľuby, ktoré ľuďom dala pred septembrovými parlamentnými voľbami. Medzi tie patrilo znižovanie cien potravín či energií.

„Neurobili absolútne nič. Namiesto toho sa od volieb starajú a krvopotne bojujú o to, aby dali sami sebe a svojim spolupáchateľom amnestiu za zločiny, ktoré páchali, za rozkradnutie miliárd eur, práve pre ktoré ľudia na Slovensku dlhodobo strádajú,“ povedal.

Nárast o 96 percent

Ako ďalej Matovič poznamenal, nástupný plat učiteľa je 952 eur v čistom. Fico v pozícii premiéra si v utorok odobril mesačné príjmy v hodnote viac ako 9,5-tisíc eur, pôvodne jeho plat činil takmer päťtisíc eur.

„Myslia si, že ich voliči absolútne nerozmýšľajú, čokoľvek, čo urobia, všetko im budú tolerovať. Jednoducho si voči nim môžu dovoliť čokoľvek. Zvýšiť si len tak sám sebe skoro o sto percent plat, takého premiéra nenájdete nikde v civilizovanej Európe,“ myslí si líder hnutia Slovensko. Dodal, že obyčajným ľuďom na Slovensku tento rok „možno“ porastú platy o šesť až deväť percent, v prípade premiéra ide o 96 percent.

Zmrazovanie platov

V minulosti pritom sám Fico chcel zmraziť platy najvyšším ústavným činiteľom. V tom čase to podľa jeho slov bola preňho tak principiálna otázka, že bol pripravený spojiť hlasovanie o zmrazení platov s hlasovaním o vyslovení dôvery vláde. Matovič poznamenal, že žiadne hlasovanie o zmrazovaní platov sa nekonalo. „Pán premiér, ste chrapúň, aký nemá v Európe obdoby,“ dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poslanec Július Jakab (Slovensko) uviedol, že radový minister bude po novom dostávať viac ako 7,2-tisíc eur v čistom a podpredseda vlády dostane viac ako 8,1-tisíc eur v čistom. Súčasne sa pýtal, za čo si členovia vládnej garnitúry platy zvýšili.

„Za rozvrátenú spravodlivosť? Za to, že ľuďom zvýšili dane a zdravotné odvody?,“ pýtal sa poslanec. Poslankyňa Veronika Remišová (klub Slovensko) upozornila, že vláda si vyššie príjmy schválila expresne a s platnosťou od stredy 7. februára.

„Aby oklamali ľudí a zvýšenie nemusel schvaľovať parlament, urobili to zvráteným a prefíkaným spôsobom tak, že si zvyšujú len paušálne náhrady, z ktorých neplatia ani dane, ani odvody,“ vysvetlila.

Príjmy premiéra a ministrov sa zvýšia. Vláda v utorok na svojom rokovaní schválila nové určenie paušálnych náhrad pre členov vlády SR. Z materiálu, ktorý predložil predseda vlády Fico a vláda ho schválila, vyplýva, že po novom bude premiér poberať paušálne náhrady vo výške 4,5-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy v hospodárstve SR, podpredsedovia vlády budú mať nárok na 3,5-násobok priemernej nominálnej mesačnej mzdy a ministri vo výške 3,1-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy v hospodárstve SR. Ako sa píše vo vládou schválenom materiáli, aktuálne paušálne náhrady nezodpovedajú reálnej ekonomickej a finančnej situácii a výrazne zvýšeným požiadavkám na prácu členov vlády.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJúlius JakabMichal ŠimečkaRobert FicoVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie SlovenskoProgresívne Slovensko (PS)