V ruskej armáde sa rozrastá korupcia, tá výrazne podkopáva efektivitu ruských ozbrojených síl

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruská armáda
Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Korupčné schémy v rámci ruskej armády oslabujú efektivitu ruských ozbrojených síl, ale pravdepodobnosť zníženia tejto úrovne korupcie je nízka. Ako referuje web Ukrajinská pravda, v najnovšej aktualizácii o vojne na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany.

Korupcia medzi ruskou armádou a jej veliteľmi

„Je pravdepodobné, že korupcia výrazne podkopáva efektivitu ruskej armády. Je len malá šanca, že sa dosiahne významný pokrok v znižovaní miery korupcie,“ tvrdí britské obranné spravodajstvo.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rozviedka sa odvoláva na vyšetrovanie nezávislej ruskej publikácie Verstka, ktorá odhalila korupčné schémy a systém úplatkárstva medzi ruskou armádou a jej veliteľmi. Konkrétne išlo o poskytovanie alebo žiadanie úplatkov za rôzne „služby“, ako je dovolenka, osvedčenie o fyzickej príprave, vojenská hodnosť, vodičské preukazy a vyhýbanie sa disciplinárnemu konaniu voči vojakom za používanie smartfónov alebo pitie alkoholu.

Korupcia je už dlhodobým problémom

Verstka zverejnila odhady za tieto „služby“ od 40-tisíc rubľov za odklad odchodu na front až po milión rubľov za vystavenie potvrdenia o zranení.

Rozviedka opakuje, že korupcia je v ruských ozbrojených silách už dlho problémom a pripomína novinára Dmitrija Cholodova, ktorý v 90. rokoch vyšetroval vojenskú korupciu a v roku 1994 bol zabitý v Moskve.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Britské ministerstvo obrany