Aké má Slovensko ceny energií v porovnaní s inými štátmi EÚ? Najmenej platia Maďari, najviac aj Česi

Európska únia, plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V európskom porovnaní má Slovensko nízke ceny elektriny a plynu pre domácnosti. Vyplýva to z porovnania cien energií v parite kúpnej sily k 1. októbru tohto roka v hlavných mestách Európy.

Na údaje upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy. Cena elektriny pre slovenské domácnosti je 13. najnižšia v Európskej únii. Oproti priemeru únie je nižšia o 15 %.

Najlacnejšiu elektrinu, za takmer polovičnú cenu ako priemer Únie, majú domácnosti v Budapešti. Naopak, Česko má deregulovaný trh s energiami a Praha hlási najvyššiu cenu elektriny v EÚ. Poľsko je nad priemerom únie, Rakúsko je na tom cenovo porovnateľne so Slovenskom.

Cena plynu pre slovenské domácnosti je 4. najnižšia v Únii a o 35 % nižšia oproti priemeru. Najlacnejší plyn v EÚ majú tak ako pri elektrine v Budapešti. Jeho cena predstavuje tretinu európskeho priemeru. Najviac, vyše dvojnásobok, platia vo švédskom Štokholme. Blízko priemerných cien plynu je aj Česko a Poľsko.

Inštitút pre stratégie a analýzy je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, ktorého poslaním je analytická podpora stratégie hospodárskej a sociálnej politiky vlády. Aktuálne sa zaoberá hlavne skúmaním regionálneho rozvoja a efektívnosti využívania Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaInštitút pre stratégie a analýzy (ISA)