Je čas na montáž klimatizácie. Koľko zaplatíte za tepelný komfort počas horúcich dní?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Klimatizácia do domu
Tento článok pre vás načítala AI.

Leto sa nezadržateľne blíži. Počas horúcich dní väčšina z nás pri zabezpečení teplotného komfortu privíta pomoc klimatizácií. Domácnosti, ktoré ešte nemajú klimatizácie a uvažujú nad ich inštaláciou, majú najvyšší čas.

Energetici totiž upozorňujú, že práve teraz je ten správny čas si klimatizáciu vybrať a nainštalovať. Počas leta je totiž o klimatizácie enormný záujem a energetici sú maximálne vyťažení.

Pozor na impulzívny nákup

Klimatizácia patrí medzi produkty, ktoré spĺňajú charakteristiku impulzívneho nákupu. „Čiže zákazníci sa pre tento produkt rozhodujú až po prvých horúcich dňoch. V lete dopyt po klimatizácii rapídne stúpa. Záujemcom určite odporúčame, aby sa pre montáž klimatizácie rozhodli na jar, respektíve jeseň. Zákazník má vtedy viac času na výber, nemusí konať unáhlene a zároveň aj samotná realizácia prebehne v kratšom čase,“ uviedla pre portál SITA Energetika hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová.

Podľa energetikov z Východoslovenskej energetiky (VSE), je ideálne nenechať si rozhodnutie o klimatizácii na letnú sezónu, keďže v lete je dopyt zákazníkov vysokýa inštaláciu nemusia energetici stihnúť včas.

„Najlepšie obdobie je pravé v týchto týždňoch, keď teploty začínajú presahovať 20 ⁰C . Inštaláciu klimatizácie vieme aktuálne vo VSE zabezpečiť v priebehu niekoľkých dní. Zákazník tak bude mať istotu, že bude na horúčavy pripravený. Zároveň má dostatok času na výber modelu podľa svojich potrieb,“ dodala pre portál SITA Energetika hovorkyňa VSE Katarína Šulíková.

Podľa Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), tak, ako by sa zmeny ohľadne vykurovania mali riešiť v lete, tak nejaké rekonštrukcie, alebo nové inštalácie ohľadne chladenia interiérov, by mali byť riešené v zimnom období. „Čiže v čase, keď nie je požiadavka na chladenie. Vtedy nie sú technici ohľadne klimatizovania interiérov tak vyťažení a je pravdepodobné, že na riešenie nebude nutné čakať dlho,“ dodal hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Tri dôvody, prečo je ideálne zaobstarať si klimatizáciu ešte pred začiatkom letných horúčav:

1. Obhliadka a montáž klímy bez čakania

Predsezónne obdobie je ideálne na to, aby si zákazníci kúpili klimatizáciu. Obhliadky totiž bývajú realizované len niekoľko dní po objednávke a pár dní po úhrade zálohovej platby už prebieha samotná montáž. Montáž trvá približne 4 hodiny. Počas hlavnej sezóny sú čakacie doby oveľa dlhšie a zákazníci môžu čakať na montáž klimatizácie aj niekoľko týždňov z dôvodu maximálnej vyťaženosti všetkých montérov.

2. Zľavy a iné výhody

Ak sa rozhodnete vybaviť si klímu od ZSE už teraz, môžete sa tešiť aj na viacero špeciálnych zliav a benefitov. V ZSE majú zákazníci možnosť do 15.5.2024 získať zľavu až 200 € na vybrané druhy klimatizácii. Navyše aktuálne prebieha aj súťaž a ak si kúpite klimatizáciu od ZSE do 15.5. 2024, máte šancu vyhrať zájazd na Majstrovstvá Európy vo futbale a ďalšie skvelé ceny. V prípade, že nechcete financovať kúpu klimatizácie jednorazovo, zvážte možnosť financovania na splátky. ZSE má pre vás výhodné riešenie. V ponuke ZSE Klima Bezstarosti sú špičkové klimatizácie značiek Samsung, Daikin a Hisense už od 1 € denne. Benefitmi sú aj Elektrina pre klimatizáciu na jeden rok zadarmo (v objeme 300 kWh) a Expresná montáž bez poplatku.

3. Široká dostupnosť modelov

Ďalším dobrým dôvodom, prečo si objednať klimatizáciu čím skôr je, že jednotlivé modely sú mimo letnej sezóny výrazne dostupnejšie. Nemusíte si vyberať z toho, čo zvýši, ale môžete si zaobstarať model presne podľa vašich predstáv. Zároveň budete mať viac času a priestoru na celý proces spojený s výberom a nákupom klimatizácie.

Zdroj: ZSE Energia

Na čo by si mali dať domácnosti pozor pri kúpe a inštalácii klimatizácií?

Dôležité je vybrať si spoľahlivého partnera, ktorý poradí a zrealizuje samotnú inštaláciu a bude k dispozícii aj v prípade servisu, reklamácie či poruchy.

Zákazníci by mali podľa východoslovenských energetikov venovať pozornosť obsahu cenovej ponuky, aby predišli neočakávaným výdavkom po inštalácii.

„V ponuke by nemali chýbať napríklad cena zariadenia, cena za montážzohľadňujúca vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou, počet prierazov steny,pripadne servis zariadenia,“ dodala Šulíková.

Podľa SPP, je rozumnejšie inštalovať viacero vnútorných jednotiek s menším výkonom do jednotlivých miestností, ako jednu jednotku s veľkým výkonom a spoliehať sa na to, že vychladí celý byt. „Distribúcia chladu v rámci bytu je bez nejakej pridanej pomoci. Máme na mysli napríklad nejaké potrubie s ventilátorom, čo by značne predražilo inštaláciu,“ dodal Šebesta s tým, že domácnosti by nemali zabúdať pri kúpe klimatizácie aj na jej hlučnosť.

Odborné poradenstvo

Kvalitný dodávateľ by mal podľa ZSE Energia poskytnúť domácnostiam odborné poradenstvo týkajúce sa výberu vhodného typu klimatizačného systému, jeho veľkosti a výkonu, ako aj správnej inštalácie a údržby.

„Je dôležité vybrať si skúseného a spoľahlivého dodávateľa, ktorý má dobrú povesť a ponúka kvalitné produkty a služby. Skúsený dodávateľ môže zabezpečiť správny výber a inštaláciu klimatizačného systému podľa potrieb domácnosti,“ upozornila Dobošová.

Inštalácia od odborníkov

Inštalácia klimatizácie by mala byť vykonávaná odborníkmi s príslušnými certifikátmi a skúsenosťami. Zárukou profesionálnej inštalácie je správne fungovanie zariadenia aminimalizácia rizika vzniku problémov v budúcnosti.

„Pri montáži je potrebná certifikácia nanarábanie s chladivami a mať certifikát SZCHKT (Slovensky zväz chladiacej a klimatizačnejtechniky) na montáž klimatizačného zariadenia,“ zdôraznila Dobošová, podľa ktorej je dôležité overiť si stabilitu a dôveryhodnosť spoločnosti, ktorá sa zaoberá inštaláciou klimatizácie.

Klimatizácia, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Na koľko vyjde domácnosť kúpa a inštalácia novej klimatizácie?

Do celkovej ceny za klimatizáciu vstupuje okrem ceny samotného zariadenia aj množstvo iných faktorov ako napríklad vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou, množstvo použitého materiálu, spôsob inštalácie vnútornej a vonkajšej jednotky, odvod kondenzu, napájanie jednotky na elektrickú energiu, počet prestupov cez murivo a iné.

Zároveň pri výbere klimatizácie by si mal zákazník zvážiť aj účel jej využitia. Okrem príjemnejteploty vzduchu v lete dokáže klimatizácia i efektívne vykurovať.

Cena klimatizácie sa tiež odvíja od funkcií, ktorými disponuje, napríklad možnosť ovládania cez mobilnú aplikáciu, energetická efektívnosť, či rôzne peľové filtre a iné špeciálne filtre pre alergikov. „Tiež je dôležité zvážiť, či chcete klimatizáciu do jednej alebo viacerých miestností,“ podotkla Dobošová.

Základné typy klimatizácie sa podľa ZSE Energia pohybujú od 1 200 € do 1 400 €. Stredná trieda od 1 600 – 1 900 €. A najvyšší rad od 2 000 € vyššie.

VSE ponúka základné modely od 980 €.

Pri klimatizácii s chladiacim výkonom 2,5 kW, ktorá dokáže efektívne vychladiť miestnosť s plochou do 25 metrov štvorcových, a ktorá má základné funkcie a dizajn, sa môže podľa SPP cena pohybovať na úrovni približne 1 200 €.

Na koľko vyjde domácnosť prevádzka klimatizácie?

Dôležité je nepozerať sa len na výšku vstupných nákladov, ale aj na celkové náklady a investície počas životnosti zariadenia. Klimatizácia s vyššou energetickou triedou ponúka výhody nielen v oblasti ochrany životného prostredia, ale aj v oblasti úspory nákladov. Znižuje spotrebu energie a tým aj náklady na prevádzku klimatizačného systému.

„Tento spôsob môže z dlhodobého hľadiska výrazne znížiť náklady domácnosti na energiu, čo je výhodné nielen pre ich rozpočet, ale aj pre životné prostredie. Moderné klimatizačné systémy súzvyčajne vybavené špeciálnymi technológiami, ako je inverterový pohon, ktoré zvyšujú ich energetickú účinnosť a znižujú spotrebu energie,“ dodala Dobošová.

Moderné klimatizácie od VSE majú spotrebu okolo 300 kWh za sezónu v závislosti od ich výkonua využívania, čo zodpovedá nákladu približne 60 € za sezónu. „Súčasne odporúčame zákazníkom, aby nezabúdali na pravidelný servis klimatizácie, tu môžezákazník počítať s ročným nákladom približne 100 €,“ konštatovala Šulíková.

Prevádzkové náklady na klimatizáciu, tzn. spotreba elektriny na jej prevádzku, opäť závisia podľa SPP od viacerých parametrov. „Pokiaľ by sme vzali do úvahy klimatizáciu s jednou vnútornou jednotkou, s výkonom 2,5 kW, ktorá sa používa len na chladenie, spotreba sa môže pohybovať na úrovni približne 150 kWh/rok. Cena za 1 kWh je už opäť individuálna záležitosť každej domácnosti,“ podotkol Šebesta.

Najväčší energetici ponúkajú kompletné služby

Energetici ponúkajú domácnostiam pri klimatizáciách kompletné služby. „Naša spoločnosť poskytuje poradenstvo pri výbere vhodného systému, inštaláciu podľa špecifikácií a noriem, pravidelnú údržbu a servis, ako aj odborné poradenstvo týkajúce sa úspory energie a efektívneho využitia klimatizácie,“ uviedla Dobošová.

Východoslovenskí energetici z VSE taktiež zákazníkovi poradia s výberom správnej jednotky, zabezpečia dodávku klimatizácie a jej kvalitnú odbornú montáž. Ponúkajú servisné prehliadky.

„Zákazník tak predídenepríjemným prekvapeniam, keď bude klimatizáciu najviac potrebovať. Navyše si nemusí nič značiť, servisnú prehliadku zákazníkovi pripomenieme a prispôsobíme sa jeho časovým možnostiam,“ uzavrela Šulíková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína ŠulíkováMichaela Dobošová
Firmy a inštitúcie VSE Východoslovenská energetikaZSE Energia