Americké ministerstvo zahraničia tlačí na Rusko v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2, uvalilo sankcie na ďalšiu firmu

Nord Stream 2
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Americké ministerstvo zahraničných vecí pokračuje v tlaku na Rusko v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2, ktorý USA odmietajú. Ministerstvo uvalilo sankcie na cyperskú spoločnosť Transadria Limited a jednu z jej lodí, ktorá pracovala na projekte plynovodu.

Neúspešné pokusy o zastavenie výstavby

Americký minister zahraničia Antony Blinken vo vyhlásení v pondelok uviedol, že administratíva prezidenta Joea Bidena doteraz v súvislosti s výstavbou plynovodu sankcionovala osem ľudí a 17 plavidiel.

USA sa neúspešne pokúšali zastaviť výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý má cez Baltské more prepravovať ruský plyn do Nemecka. Washington sa totiž obáva dodatočného vplyvu Ruska v Európe, ktorý mu tento energetický projekt poskytne.

Ceny energií išli nahor

Majiteľom plynovodu je ruský plynárenský gigant Gazprom, pričom do projektu investovalo aj niekoľko európskych spoločností. USA sa však vlani v lete dohodli s Nemeckom, ktoré je ich kľúčovým spojencom v NATO, že dovolia dokončenie plynovodu bez uvalenia sankcií na nemecké firmy, ktoré sa do projektu zapojili.

Ruský prezident Vladimir Putin sa vyjadril, že jeho krajina by mohla rýchlo zväčšiť dodávky zemného plynu do Európskej únie po tom, ako nemeckí regulátori dovolia plynovodu začať jeho činnosť. Ceny energií v Európe, ktorá dováža veľkú časť zemného plynu z Ruska, prudko stúpli, čo viedlo k ťažkostiam pre firmy a domácnosti.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Antony BlinkenJoe BidenVladimir Putin
    Firmy a inštitúcie GazpromNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyTransadria Limited