Znižovanie cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach bude v nasledujúcich dňoch pokračovať. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.
„Ceny ropy na svetovom komoditnom trhu v predchádzajúcom týždni klesali. Čo sa týka cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach, tak tie počas posledných týždňov skôr klesali. Vzhľadom na vývoj na ropnom trhu očakávame, že v nasledujúcom týždni by ceny pohonných látok mohli opäť klesnúť,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.
Ceny benzínu a nafty
Na začiatku tohto roka sa ceny benzínu na našich pumpách zvyšovali, ale počas ostatných zhruba piatich týždňov klesajú. V desiatom týždni tohto roka sa podľa údajov Štatistického úradu SR liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,562 eura. V týždňovom porovnaní sa tak jeho cena nepatrne znížila o 0,1 %.
Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,756 eura a jeho cena na rozdiel od 95-ky o niečo vzrástla, konkrétne o 0,4 %. Smerom nahor sa pohli aj ceny nafty, ktoré v týždennom porovnaní vzrástli o 0,8 % na úroveň 1,558 eura za liter.
V medziročnom porovnaní je benzín už lacnejší ako vlani v takomto období. Benzín 95 si odpisuje 4,7 % a benzín 98 4,1 %. Stále je ale medziročne mierne drahšia nafta, ktorej cena je o zhruba šesť desatín percent vyššia ako vlani.
Obavy z krachu bánk
Zhruba od polovice februára ceny ropy Brent až na pár výnimiek postupne klesali, držali sa však nad hranicou 80 amerických dolárov za barel. Počas minulého týždňa sa im ale podarilo túto hranicu prelomiť a ceny Brent-u sa “zosunuli“ až smerom k úrovni 73 dolárov za barel.
Nadol boli ceny na ropnom trhu podľa analytičky ťahané obavami z krachu amerických bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank. „Americké regulačné úrady síce upokojovali situáciu a podnikali potrebné kroky, aby sa nezopakovala kríza z roku 2008/2009, ale na trhoch aj tak pretrvávala neistota,“ dodala Glasová.
Vývoj na ropnom trhu poteší aj slovenských motoristov. Ako sa zmenia ceny benzínov a nafty?
Pod klesajúce ceny ropy sa podľa nej podpísali aj správy o raste ropných zásob v USA, ktorý prekonal očakávania. Okrem toho, smerom nadol zatlačilo ceny Brent-u aj zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby zo strany ECB o 50 bázických bodov, aj keď takéto zvýšenie bolo predtým očakávané.
„Následné otrasy na americkom bankovom trhu ale vyvolali očakávania, že ECB by mohla sadzbu zvýšiť v menšom rozsahu. V dôsledku všetkých týchto vplyvov ceny ropy Brent klesli na svoje 15-mesačné minimum,“ konštatovala Glasová.