Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by už nemali ďalej rásť. Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, vzhľadom na mierny pokles cien ropy v predchádzajúcich dvoch týždňoch, ceny na našich pumpách sa zastabilizujú a v ďalšom týždni sa výraznejšie zvyšovať nebudú.
„Aj ďalší rast cien ropy na svetovom trhu bude pravdepodobne nateraz limitovaný dohodou krajín o uvoľnení zásob ropy zo strategických rezerv. Ďalší vývoj bude závisieť ale aj od toho, ako sa bude vyvíjať vojna na Ukrajine a či EÚ zavedie aj sankcie, ktoré by sa týkali dovozu ruskej ropy,“ dodala Glasová.
Uvoľnenie zásob ropy
Podľa údajov Štatistického úradu SR v trinástom tohtoročnom týždni sa ceny benzínu aj nafty na týždennej báze výrazne zvýšili.
Liter 95-oktánového benzínu sa tak predával za priemernú cenu 1,758 eura a jeho cena vzrástla o 3,4 %. Cena 98-oktánového benzínu dosiahla 1,951 eura za liter a oproti týždňu predtým sa tak zvýšila o 2,5 %. Najvýraznejšie zdražela nafta, ktorá si na týždennej báze pripísala 3,5 % na úroveň 1,725 eura za liter. „Ceny nafty tak prvýkrát prekročili hranicu 1,70 eura za liter,“ doplnila Glasová.
V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 30 % ako vlani a benzín 98 o 26 %.
Krajiny sa spojili v boji proti zdražovaniu
Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 47 % drahšia ako vlani. Zatiaľ čo v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte okolo hladiny 80 amerických dolárov za barel, tak po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine začali prudko rásť a dostali sa do pásma 110 až 130 dolárov za barel.
Počas ostatných dvoch týždňov ale ceny čierneho zlata postupne klesajú a tento týždeň sa hýbali v pásme 100 až 108 dolárov za barel.
„Podpísalo sa pod to rozhodnutie Medzinárodnej agentúry pre energetiku IEA, že uvoľní zo svojich strategických rezerv 120 miliónov barelov ropy. Polovicu z tohto objemu by pritom mali uvoľniť USA a druhú polovicu ostatné členské štáty,“ vysvetlila Glasová. USA okrem poskytnutia týchto 60 miliónov barelov oznámili už skôr uvoľnenie ďalších 120 miliónov barelov zo svojich rezerv. Celkovo tak USA pustia na trh až 180 miliónov barelov.
„Táto dohoda medzi členskými krajinami IEA, kam patria aj USA, bude zrejme v najbližšom období brzdiť rast cien ropy na trhu,“ uzavrela Glasová.