Domácnosti stredného Slovenska ostali pre silný vietor bez elektriny, najviac zasiahnutou lokalitou je Brezno

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina.jpg
Foto: ilustračné, Pixabay.com

Husté sneženie sprevádzané silným vetrom zapríčinilo v Žilinskom a Banskobystrickom kraji výpadky elektriny. Problémy s jej distribúciou sa začali v pondelok podvečer a do rána ich pocítilo niekoľko tisíc odberných miest.

Ako informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej, a. s. (SSD) Miroslav Gejdoš, momentálne čaká na odstránenie porúch ešte takmer dvetisíc domácností. Najviac zasiahnutou lokalitou je aktuálne okres Brezno, konkrétne obce Braväcovo a Beňuš, kde je mimo prevádzky 19 trafostaníc a bez elektriny približne 900 odberných miest.

„Viac ako 200 domácností čaká na obnovenie dodávky elektriny na Orave v obciach Vitanová, Oravský Podzámok a v turistickom stredisku Oravice. Rozsiahlejší výpadok elektriny je aj v obci Prochoť v okrese Žiar nad Hronom,“ doplnil hovorca s tým, že pracovníci údržby zo SSD riešia poruchy priebežne podľa možností, aké im poskytujú poveternostné podmienky a stav terénu.

„Vo väčšine prípadov spôsobili poruchy popadané stromy a polámané konáre. Na niektorých miestach pretrhali vedenie, inde poškodili konzoly stĺpov či izolátory. Elektrikári zo SSD intenzívne pracujú, aby dotknutým obyvateľom obnovili dodávku elektriny čo najskôr. V priebehu dopoludnia by mali odstrániť väčšinu porúch,“ dodal Gejdoš.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 755-tisíc domácností a firiem.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Gejdoš
Firmy a inštitúcie Stredoslovenská distribučná (SSD)