Dovolenkári by si mali benzín natankovať v Maďarsku a Chorvátsku, nafta na Slovensku patrí medzi najlacnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie, benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach by sa malo pribrzdiť. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, dôvodom je zastavenie ostatného dynamického nárastu cien ropy.

Analytik naďalej očakáva, že cena benzínu by sa nemala zatiaľ dostať výrazne nad 1 euro a 65 centov a nafty nad 1 euro a 55 centov.

Ceny sa zásadne nezmenia

„Predpokladáme, že dynamika zdražovania cien palív sa spomalí aj u okolitých krajinách, pričom relatívne ceny palív sa zásadne nezmenia,“ dodal Pánis.

Ako doplnil pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, vzhľadom na prebiehajúcu motoristickú sezónu sa neočakávajú udržateľnejšie poklesy cien ropy.

Cena palív v Rotterdame v posledných týždňoch rástla, dnes sa podobne ako cena ropy skôr stabilizovala.

„Po započítaní cenového oneskorenia na našich čerpacích staniciach, by sme mali vidieť v najbližšom týždni až dvoch, pokračujúci rast cien, po ktorom bude vývoj závisieť od ďalších informácií o spotrebe a produkcii ropy na svetovom trhu,“ myslí si Boháček.

Ešte lacnejší benzín na Balkáne

Benzín ostane naďalej najdrahší u nás a v Rakúsku, kde sa bude dať natankovať za viac ako 1 euro a 60 centov.

Najlacnejší ostane v okolitých krajín EÚ v Poľsku, kde je o takmer 10 centov lacnejší ako u nás. Pod 1 euro a 55 centov možno benzín natankovať aj v Maďarsku a Česku.

V dovolenkových destináciách na Balkáne by mal byť ešte lacnejší v Chorvátsku a Slovinsku, jeho ceny by sa mali pohybovať do 1 eura a 50 centov.

V neeurových krajinách ako Bosna a Hercegovina, Bulharsko a Rumunsko je benzín lacnejší v porovnaní so Slovenskom o takmer 30 centov.

Najdrahší dízel je v Rakúsku

Naftu zo susediacich krajín EÚ možno natankovať najlacnejšie v Česku, kde vyjde v prepočte na menej ako 1 euro a 50 centov a to isté platí aj pre Slovinsko. V Chorvátsku ju možno natankovať zhruba za rovnako ako na Slovensku.

Najdrahší v regióne je dízel v Rakúsku, kde stojí v priemere viac ako 1 euro a 60 centov a k tejto hranici sa blíži aj v Maďarsku. V Bosne a Bulharsku stojí nafta okolo 1 euro a 30 centov a v Rumunsku mierne nad 1 euro a 40 centov.

Ako uviedol Boháček, najviac vedia slovenskí motoristi na benzíne spomedzi okolitých krajín ušetriť v Poľsku, a to až osem centov. Cena nafty je u nás zväčša nižšia, ako u našich susedov s výnimkou ČR, kde na litri ušetríme päť centov.

„Ak by sme sa na začiatku leta rozhodli ísť už na dovolenku autom, tak napríklad pri ceste do Chorvátska sa nám oplatí natankovať plnú nádrž benzínu stále v Maďarsku za 1,54 eura za liter a následne ju doplniť priamo v Chorvátsku, kde vieme ušetriť až 11 centov. Ak tankujeme naftu, doplna sa nám oplatí natankovať na domácich čerpacích staniciach a následne až v cieli, kde to máme za približne rovnakú cenu,“ dodal Boháček.

Priemerné ceny išli u nás nahor

Ak slovenskí motoristi mieria na dovolenku do Bulharska, oplatí sa im smerovať tankovanie až na cieľ, kde vedia ušetriť na benzíne aj 27 centov a na nafte viac ako 20 centov na liter.

„Pri ceste do Talianska sa nám vyplatí tankovať opäť raz doma, keďže „po ceste“ aj priamo v krajine sú ceny pohonných látok vyššie,“ konštatoval Boháček.

Priemerné ceny palív na domácich čerpacích staniciach v 25. týždni tohto roka sa podľa údajov Štatistického úradu SR zvýšili.

Cena natural 95-oktánového benzínu sa v priemere zvýšila tesne pod 1,60 eura za liter (+2 eurocenty na liter) a cena 98-oktánového benzínu sa predávala za 1,815 eura za liter (+3 eurocenty na liter).

Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili v priemere za 1,523 eura za liter, čo je medzitýždenný nárast takmer o 5 eurocentov na liter. Cena nafty sa tak vrátila na úroveň z konca apríla tohto roku.

Ropa sa skonsolidovala na maximách

Ropa sa v minulom týždni konsolidovala na dvojmesačných maximách, keď sa americký benchmark WTI pohyboval väčšinu času nad 81 dolármi a severomorský Brent v okolí 85 dolárov.

Na najvyšších úrovniach od konca apríli držali komoditu naďalej očakávania rekordného dopytu po palivách počas letnej špičky, s ktorým zrejme ťažba nebude vedieť držať krok.

„Okrem toho obchodníci započítavali do cien aj rastúce napätie medzi Izraelom a libanonskou militantnou organizáciou Hizballáh, kde nemožno vylúčiť otvorenú vzájomnú vojenskú konfrontáciu. To vytvára zvýšené riziko disrupcie dodávok ropy z regiónu na svetové trhy,“ uzavrel Pánis.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav Pánis
Firmy a inštitúcie J&T BANKA