EIA: Vývoj v energetickom sektore na Slovensku je pozitívny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Energetika všeovbecne
Ilustračné foto pixabay.com

Medzinárodná energetická agentúra však odporúča Slovensku aktualizovať energetickú politiku.

Vývoj v slovenskom energetickom sektore je podľa výkonného riaditeľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatiha Birola veľmi pozitívny, obzvlášť v oblasti energetickej bezpečnosti. „Avšak stále pre vás máme aj viacero odporúčaní,“ uviedol na medzinárodnej Stredoeurópskej energetickej konferencie Birol. IEA odporúča Slovensku najmä aktualizovať energetickú politiku.

Energetická agentúra taktiež odporúča zamerať sa napríklad na modernizáciu teplárenstva, najmä úpravou regulácie tak, aby povzbudzovala k ďalším investíciám a zvyšovaniu flexibility. Emisie sú podľa Birola najvážnejším globálnym problémom. „V roku 2018 dosiahnu emisie oxidu uhličitého celosvetovo historický vrchol. Naším hlavným cieľom preto musí byť znižovanie emisií, či už využívajúc obnoviteľné zdroje alebo jadrovú energiu,“ dodal.

Ministri zodpovední za energetiku krajín V4 na konferencii diskutovali o budovaní energetickej únie. Podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča štáty Európskej únie čakajú výrazné zmeny. Slovenský eurokomisár si želá, aby európske krajiny silnejšie uchopili tému v oblasti výroby batérií, ktorá bude rásť s nárastom elektromobility. „Nemôžeme tvrdiť, že vyrábame najlepšie autá na svete a pritom v nich používať batérie dovážané odniekiaľ z ďalekej Ázie,“ zdôraznil Šefčovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať