Od apríla niektorým domácnostiam môže zdražieť elektrina. A to aj napriek tomu, že regulačný úrad na tento rok znížil cenu elektriny v priemere o necelé štyri percentá.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž zároveň rozhodol, že do apríla, teda do konca vykurovacej sezóny, sa má vyriešiť problém s takzvanými “kúrenármi“. Teda odberateľmi elektriny, ktorí majú zbytočne vysoko, zvyčajne historicky, nastavené amperáže hlavných ističov.
Domácnosti by mali v spolupráci so svojou distribučnou spoločnosťou vymeniť svoje ističe alebo prejsť do inej sadzby.
Stredoslováci a Východoslováci
“Ističový“ problém sa aktuálne týka domácností, ktorým zabezpečuje distribúciu elektriny Stredoslovenská distribučná (SSD) a Východoslovenská distribučná (VSD).
Stredoslovenskí energetici ponúkajú “kúrenárom“ tri sadzby. Výraznejšie zmeny sa týkajú sadzby D8, ktorá slúži pre odberné miesta s akumulačným vykurovaním.
„Využíva ju menej ako 4 000 odberných miest, čo je približne 0,5 % zo všetkých odberateľov. Tarifu D8 ponúka z troch prevádzkovateľov regionálnych distribučných sústav len SSD,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SSD Miroslav Gejdoš.
Elektrickí "kúrenári" by už mali myslieť na výmenu ističov alebo tarify
Východoslovenskí energetici majú v segmente domácností približne 580-tisíc odberateľov. Z toho aktuálne v distribučnej sadzbe D5, kde sa od 1. apríla mení spôsob výpočtu tarify, je ich približne 21-tisíc.
„V technicko-úžitkových parametroch ide o plne elektrifikované domácnosti s 2-tarifným meraním a 3-fázovým pripojením, ktoré spravidla využívajú elektrinu na svietenie, varenie, ohrev teplej úžitkovej vody, kúrenie aj klimatizáciu,“ dodala hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová.
Kde je problém?
V distribučnej sústave existuje nevyužívaná, ale blokovaná kapacita na distribúciu elektriny. Tá, aj napriek tomu, že ju reálne odberatelia nepotrebujú ani nevyužívajú, musí byť neustále k dispozícii. Táto anomália vzniká v domácnostiach, ktoré majú zbytočne vysoko, nastavené amperáže hlavných ističov.
Fenomén predimenzovaných hlavných ističov vznikol v minulosti, kedy bolo vykurovanie elektrinou veľmi populárne a dostupnejšie v porovnaní s ostatnými. Energetická náročnosť niekdajšieho elektrického vykurovania si vyžadovala aj vyššie, než štandardné hodnoty ističov.
Postupom času sa však mnohé obce plynofikovali, domy zateplili, len 40- až 50-ročné “vysoké“ ističe majitelia ponechali bez zmeny.
ŠPECIÁL: Na energiách sa dá ušetriť aj počas zimy. Ako na to?
V prípade neadekvátnej výšky amperáže hlavného ističa je teda cieľom zmeny pomôcť zoptimalizovať doteraz zbytočne predimenzované hodnoty s reálnou potrebou a spotrebou toho-ktorého odberateľa.
„V novej cenotvorbe fixnej zložky distribučných poplatkov je to zároveň krok smerom k stabilným, transparentným a spravodlivým cenám elektriny. Ak napríklad máte 60-ampérový istič a stačil by vám s hodnotou 32, ročne preplatíte za nevyužívanú kapacitu takmer 110 eur,“ upozornila Forbergerová.
Niektorí ističe ani nemajú
VSD dokonca zistila, že mnohé staršie domácnosti hlavný istiaci prvok nemajú vôbec. Pritom je to zariadenie, ktoré v prípade skratu alebo preťaženia automaticky odpojí prívod elektrického prúdu, a tým chráni domácnosť pred požiarom či inou nebezpečnou situáciou.
Tieto domácnosti majú len zastaralé vypínače s manuálnym tlačidlom “Stiskem vypni/Tahem zapni“, ktorým chýba automatická istiaca funkcia.
„VSD vyselektovala takýchto odberateľov, ak mala o nich takéto informácie, a automaticky ich nielen upozornila na potrebu výmeny za adekvátny hlavný istič,“ dodala Forbergerová.
Nárast cien elektriny
Ak by vyššie spomínané domácnosti nereflektovali na potrebné zmeny, za elektrinu si zbytočne priplatia. „U približne 18 % odberateľov v sadzbe D8, ktorých spotreba je menej ako 2,6 megawatthodín elektriny za rok, budú náklady na elektrinu rásť o viac ako 10 % za rok,“ uviedol Gejdoš.
Zároveň upozorňuje, že spotreba menej ako 3 megawatthodín elektriny ročne je neprimerane nízka pri využívaní elektriny na akumulačné vykurovanie s výkonom minimálne 6 kilowattov.
„Logicky nám to vychádza tak, že títo odberatelia museli trpieť zimou. Len pre porovnanie, pri sadzbe D5 pre priamovýhrevné vykurovanie je priemerná ročná spotreba elektriny na úrovni 8,7 megawatthodín,“ doplnil.
Koronakríza veľkoobchodné ceny elektriny na Slovensku výrazne neznížila
Časti domácnosti podľa Forbergerovej zdražie elektrina len minimálne, v priemere na úrovni o 50 centov mesačne. Najmenšiu skupinu tvoria tí, ktorým by, ak nič nezmenia, vzrástli ceny o viac ako 2,5 eura mesačne.
„VSD má však riešenia, ako túto zmenu využiť v konečný prospech odberateľov, pričom bude naplnená podmienka optimalizácie ich odberných miest (a teda ušetria), aj kapacity v sústave,“ podotkla.
Čo treba robiť?
Stredoslovenská distribučná odberateľom, ktorí majú pocit alebo vedomosť o tom, že sa ich ističový problém týka, radí, aby sa obrátili na svojho dodávateľa a preverili si, či je táto sadzba naďalej pre nich výhodná aj s ohľadom na cenu dodávky.
Zákazníci majú právo prejsť do inej sadzby, ak spĺňajú podmienky pre jej pridelenie. „Pre zákazníkov v sadzbe D8 platí, že zvýšená cena za distribúciu sa bude uplatňovať až od apríla 2021, teda po skončení vykurovacej sezóny, aby mali dostatok času na kontaktovanie svojho dodávateľa a preverenie možností na zmenu sadzby,“ uviedol Gejdoš.
Spotreba elektriny vlani klesla, do budúcna by mala rásť
Východoslovenská distribučná priebežne oslovuje listom tie skupiny zákazníkov, u ktorých vie aj podľa vlastných analýz hneď identifikovať priestor na optimalizáciu. Informuje ich o zmene a vyzýva na porovnanie výšky nastavenej kapacity na odbernom mieste a skutočných maximálnych potrieb domácnosti.
„Rovno ponúkame návod, ako aj podomácky a jednoducho preveriť adekvátnosť hodnoty hlavného ističa, aké eviduje distribučná spoločnosť hodnoty hlavného ističa. V prípade, že si predsa nie sú istí, či je ich odberní miesto optimálne nastavené, je tu bezplatné odborné poradenstvo,“ konštatovala Forbergerová.