Elektrina aj plyn na trhoch výrazne zdraželi, obchodníci s energiami sledovali aj legislatívne dianie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, ceny plynu, plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Trhové ceny elektriny ako aj zemného plynu výrazne vzrástli. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 97 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého týždňa bola cena elektriny na pražskej burze pritom ešte na úrovni 88 eur za megawatthodinu.

Pred vyše mesiacom si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 70 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Neutrálny výhľad

Trhové ceny zemného plynu taktiež počas minulého týždňa sa výrazne zvýšili. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 31 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého týždňa bola pritom cena na úrovni 27 eur za megawatthodinu. Pred vyše mesiacom si mohli obchodníci plyn nakúpiť ešte za 23 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka stal plyn na trhu 35 eur za megawatthodinu.

„Pre ceny elektrickej energie, ako aj zemného plynu však zatiaľ udržiavame neutrálny výhľad,“ povedal pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Dlhodobejšie zmluvy s fixnou cenou

Európske ceny elektriny boli podľa neho podporené silnejšími údajmi priemyselnej produkcie z Nemecka, ktoré predikujú možnú obnovu v dopyte po energiách a taktiež jastrabo vnímaným zasadnutím Európskej centrálnej bany. „Tam je logika nižšie sadzby sa rovná silnejšia ekonomika a dopyt po elektrine,“ dodal Boháček.

Obchodníci s energiami sledovali v priebehu týždňa aj legislatívne dianie. Európsky parlament schválil návrhy na zníženie závislosti cien elektriny od cien fosílnych palív. Cieľom je podporiť obnoviteľné zdroje energie a ochrániť spotrebiteľov pred prudkými výkyvmi cien. „Plánujú sa dlhodobejšie zmluvy s fixnou cenou, aby sa zabránilo vplyvu nestálych cien na trhu s energiou. Zároveň sa chcú zlepšiť podmienky pre investície do nových projektov s obnoviteľnými zdrojmi, čím by sa posilnila energetická bezpečnosť Európskej únie,“ konštatoval Boháček.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček