Európsky parlament podporil zámer vytvorenia vodíkovej banky, profitovať z toho môže aj Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodík, čerpacia stanica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska podpora vodíkového hospodárstva dostane jasnejšie kontúry, z jej využitia pritom môže profitovať aj Slovensko. Výbor Európskeho parlamentu pre energetiku, priemysel a výskum totiž podporil zámer vytvorenia Európskej vodíkovej banky. Informoval o tom hlavný spravodajca Európskeho parlamentu poslanec Robert Hajšel.

„Som veľmi rád, že výbor dnes schválil podporu vodíkovej ekonomiky a lepšie podmienky pre dekarbonizáciu ťažkého priemyslu a nákladnej dopravy aj na Slovensku. Z vodíka sa tak môže stať kľúčový nástroj na financovanie dekarbonizácie priemyselných odvetví a spoločností akými sú napríklad slovenskí výrobcovia ocele, či hnojív alebo cementu,“ skonštatoval Hajšel.

Prioritou má byť produkcia

Absolútnou prioritou musí byť podľa neho podpora domácej produkcie vodíka, na úkor dovozu z tretích krajín.

„Tím prispejeme k budovaniu strategickej autonómie slovenského a európskeho priemyslu, zvyšovaniu jeho konkurencieschopnosti a vytváraniu nových kvalitných pracovných miest,“ doplnil. Svoje miesto musí mať v prechodnom období aj nízkouhlíkový vodík, vyrábaný napríklad z jadrovej energie alebo zachytávaním uhlíka zo zemného plynu.

Schválený dokument reprezentuje pozíciu Európskeho parlamentu k financovaniu produkcie obnoviteľného vodíka, jeho dovozov do Európskej únie, regionálnych rozdielov a udržateľnosti vodíkového hospodárstva. Vo svete sa v súčasnosti vyrába 99,5 % vodíka parnou reformáciou zo zemného plynu. Ambíciou únie je väčšinu vodíka vyrábať elektrolýzou z obnoviteľných zdrojov energie. Celkový objem by mal do roku 2030 narásť na 10 miliónov ton.

Financie treba prerozdeliť spravodlivo

Jednou z priorít spravodajcu bolo aj spravodlivé prerozdelenie financií medzi členské štáty.

„Musíme predísť prehlbovaniu existujúcich rozdielov medzi členskými štátmi, preto som presadil regionálne aukcie, ktoré zabezpečia spravodlivé rozdelenie zdrojov. Na základe našej dohody Komisia nebude môcť v tomto procese zanedbávať chudobnejšie štáty ako Slovensko,“ vysvetlil Hajšel.

Akcie potrvajú do februára

Prvá aukcia sa začala už pred niekoľkými dňami a potrvá do februára 2024. Na podporu vodíkových projektov má vyčlenených 800 mil. eur. Európska vodíková banka nebude klasickou kamennou bankou alebo inštitúciou, pôjde o jednotné kontaktné miesto na koordináciu všetkých aktivít a financovanie podpory projektov v oblasti výroby a využívania vodíka v európskom dodávateľskom reťazci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Hajšel
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEU Európska únia