Ficova vláda chce obnoviť víziu výstavby Vodného diela Slatinka, podľa Kiču je to ekonomické barbarstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slatinka
Aktivisti už v minulosti bojovali pred parlamentom proti zásahom na rieke Hron. Foto: Archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Demokrati odmietajú zámer vlády obnoviť víziu výstavby Vodného diela Slatinka. Podľa strany to je zásah do slovenskej prírody, životov obyvateľov údolia a ich majetku.

Podľa Demokratov je najväčším problémom zbytočnosť vodného diela. Informovali o tom Demokrati a spresnili, že plánovači od roku 1954 prišli s mnohými protichodnými zdôvodneniami účelu výstavby priehrady a všetky boli odborníkmi vyvrátené.

Taraba šíri demagógiu

„Taraba, ako ich pokračovateľ, najnovšie argumentuje tým, že teplota vody na Hrone ohrozuje Jadrovú elektráreň Mochovce,“ uviedli Demokrati.

Environmentálny expert strany Demokrati Michal Kiča vysvetlil, že samotné Slovenské elektrárne potvrdili, že prípadné zvýšenie teploty vody na Hrone nijako neohrozuje prevádzku a bezpečnosť elektrárne.

„Vďaka chladiacim vežiam ustojí aj vyššie teploty a horúčavy. Tomáš Taraba buď opäť len preukazuje svoju nekompetentnosť alebo sa lživo zaštiťuje zmenou klímy. Šíri len ďalšiu demagógiu, ktorou sa akože “technokraticky” snaží obhájiť svoje vízie, ktoré však Slovensko neposúvajú dopredu, ale hlboko do minulosti,” priblížil Kiča.

Naráža na fyzikálne zákony

Demokrati ďalej uviedli, že ministrove zdôvodnenia narážajú aj na základné fyzikálne zákony. „Vodné dielo Slatinka nedokáže zabezpečiť ochladzovanie vody v 100 kilometrov vzdialenom úseku rieky Hron pri jadrovej elektrárni. Je ďalej vylúčené, že by mohlo byť financované z európskych prostriedkov, takže tento absurdný projekt by sme platili zo štátneho rozpočtu,“ vysvetlili Demokrati.

Jeho zámer totiž môže byť potenciálne nedovolenou štátnou pomocou, keďže Slovenské elektrárne, a.s., sú súkromnou obchodnou spoločnosťou. Ako strana spresnila, ak by vodné dielo slúžiace Slovenským elektrárňam financoval štátny podnik Vodohospodárska výstavba, išlo by o nedovolenú štátnu pomoc.

Zbytočné vodné dielo

„Súčasne by išlo absurdnú situáciu, keďže štátny podnik by financoval investíciu slúžiacu jeho priamemu konkurentovi na trhu, keďže Vodohospodárska výstavba, š. p., je prevádzkovateľom Vodnej elektrárne Gabčíkovo,“ uviedli Demokrati.

Investícia by podľa Demokratov bola aj „ekonomickým barbarstvom“, pretože investovať minimálne 150 miliónov eur z verejných prostriedkov do stavby s nulovou ekonomickou návratnosťou, je plytvaním prostriedkov.

„Či sa Tarabovi naozaj oplatí investovať 150 miliónov eur do výstavby zbytočného vodného diela, ktorého návratnosť nepocítime my a ani budúce generácie, je naozaj otázka, ktorú by si mal minister klásť, ak sa do histórie nechce zapísať ako Taraba – devastovateľ,“ vyhlásil Kiča a dodal, že záujem na výstavbe tejto zbytočnej stavby môže byť len jediný, a to štátne zákazky.

Na štúdie sa premrhali milióny

„Napokon, na projekčné práce a rôzne štúdie sa takto premrhalo už odhadom 10 miliónov eur,” dodal Kiča, podľa ktorého je klamstvom, že na obnovenie plánov výstavby vodného diela Slatinka stačí zrušenie jedného podpisu bývalého ministra Jána Budaja, ako to tvrdil Taraba.

Ako Kiča vysvetlil, zrušenie výstavy schválila v roku 2022 vláda ako jedno z opatrení Koncepcie vodnej politiky do roku 2030. Navyše, časť povodia rieky Slatina je v chránenom území európskeho významu.

Kiča informoval, že je pripravený bezodplatne poskytovať obyvateľom Slatinky právne poradenstvo a spraviť všetky potrebné kroky. „Taraba nie je diktátor, hoci sa tak cíti, aby svojvoľne ničil ľudské životy, či ohrozil 12 kilometrov údolia s cennými biotopmi,” uzavrel Kiča.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KičaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneVVB Vodohospodárska výstavba