Hirman presadzuje v boji proti energetickej kríze celoeurópske riešenia. Potrebujeme reformu trhu a zastropovať ceny, tvrdí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karel Hirman
Minister hospodárstva SR Karel Hirman. Foto: SITA/Branislav Bibel

Slovenský minister hospodárstva Karel Hirman naďalej preferuje v boji s energetickou krízou celoeurópske riešenia pred národnými opatreniami.

Zastropovanie cien energií

Ako zdôraznil šéf rezortu na neformálnom zasadnutí Rady pre dopravu, telekomunikácie a energetiku, prioritou je zastropovanie vysokých cien energií zo strany Európskej únie. Minister poukázal tiež na potrebu štrukturálnej reformy dizajnu trhu s elektrinou zo strednodobého i dlhodobého hľadiska.

„Som presvedčený, že doterajšie riešenia Európskej komisie budú viesť k fragmentáciu trhu. Podporil som znovu list 15 členských štátov na zastropovanie cien plynu. Aj keď majú navrhované riešenia nedostatky, za horšie považujem stanovenie národných opatrení,“ uviedol Hirman.

Slovensko podporuje koncept ohľadom obmedzenia cien pre importovaný plyn. Je taktiež potrebné využitie zdrojov Európskej únie z kohéznej politiky.

„Je tiež potrebné nájsť opatrenia adresujúce situáciu na našom vnútornom trhu v únii, dodávatelia očakávajú férové a pragmatické riešenia. Je potrebné sa taktiež pripraviť, že táto situácia sa netýka iba blížiacej sa vykurovacej sezóny, ale môže značne ovplyvniť i sezónu 2023/2024,“ zdôraznil Hirman.

Reforma trhu s elektrinou

Podľa ministra je nevyhnutná reforma dizajnu trhu s elektrinou, keďže pri súčasnom nastavení platia obyvatelia a firmy vysoké ceny elektriny.

„Deje sa tak napriek veľkým investíciám vynaloženým do jadra a obnoviteľných zdrojov energií (OZE), ktoré predstavujú zdroje s nízkymi výrobnými nákladmi. Európska komisia by preto mala čo najskôr predložiť návrh na reformu trhu s elektrinou, vrátane účinného oddelenia cien elektriny a plynu,“ dodal.

Väčšina členských štátov EÚ podporila na neformálnom stretnutí aj Platformu pre spoločný nákup plynu. Nové pravidlá by mali podľa viacerých členských štátov tiež lepšie reflektovať neustále sa zvyšujúci podiel OZE a s tým súvisiacu potrebu flexibility.

EK zároveň informovala o pripravovanom balíčku opatrení, ktorý bude prijatý nasledujúci týždeň. Potenciál pre spoločné riešenia vidí komisia v právnych nástrojoch pre nový benchmark pre importované LNG a zvýšenie dohľadu na trhu s plynom, sfunkčnenie Platformy a jej využitie na naplnenie podzemných zásobníkov zemného plynu.

„Nevyhnutné však bude naďalej dodatočné znižovanie spotreby a zabezpečenie ochrany zraniteľných zákazníkov a ochranu kritického priemyslu,“ uzavrel Hirman.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karel Hirman
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR