Inovačná a energetická agentúra rozdelí firmám na digitalizáciu 20 miliónov eur, pripravila dve výzvy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, technológie, inovácie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenské firmy sa môžu uchádzať o ďalšie dotácie v celkovej hodnote 20 miliónov eur. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v spolupráci s Úradom vlády SR tentokrát pripravili dve výzvy na predkladanie žiadostí o finančný príspevok na inovácie a digitalizáciu. Maximálna výška voucheru pre jeden podnik je 15 000 eur a pokryť môžu až 85 % oprávnených výdavkov.

Inovačné vouchery

Digitálne vouchery bude možné využiť na vypracovanie návrhov individualizovaných riešení pre podniky v konkrétnych oblastiach, napríklad pri automatizácii, optimalizovaní interných procesov, digitalizácii priemyslu, výroby, či financií, ale aj pri zabezpečení kybernetickej bezpečnosti či využívaní umelej inteligencie. Alokácia tejto výzvy je 12,195 mil. eur.

Podpora v rámci výzvy na inovačné vouchery bude zameraná na spoluprácu malých a stredných podnikov s potenciálom zvyšovať svoju konkurencieschopnosť prostredníctvom inovácií vlastných produktov, služieb a procesov s výskumnými inštitúciami, vysokými školami, súkromnými poskytovateľmi výskumno–vývojových služieb a samosprávami.

Inovačné vouchery je možné využiť aj na úhradu poplatkov súvisiacich s ochranou priemyselného vlastníctva na Slovensku. Alokácia výzvy je 7,622 mil. eur. Žiadosti pre obe výzvy bude SIEA prijímať od 14. augusta 2023. Agentúra uzavrie výzvu až po vyčerpaní vyčlenených finančných prostriedkov.

„Cieľom oboch výziev je mobilizovať súkromný sektor, aby investoval do výskumu, vývoja a inovácií. Podpora financovaná z Plánu obnovy a odolnosti SR umožní zvýšiť podiel inovačných podnikov a uľahčí prenos znalostí, technológií a inovácií,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Pomocná ruka malému a strednému podnikaniu

„V štátoch s robustným inovačným ekosystémom sa v praxi osvedčila spolupráca medzi súkromným sektorom, ktorý pre udržanie konkurencieschopnosti má potrebu inovovať, výskumnými a inovačnými kapacitami a vládou. Tieto dve výzvy idú touto cestou a podávajú ruku sektoru malého a stredného podnikania,“ dodal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Švec.

Administrátorom výziev a žiadostí je Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá ma viacročné skúsenosti s implementáciou voucherovej podpory.

Hľadanie spoľahlivých partnerov

„Vouchery podnikateľom uľahčujú hľadanie spoľahlivých odborných partnerov. V mnohých prípadoch sú motiváciou aj pre tých, ktorí investície do inovácií z rôznych dôvodov odkladali. Možnosti využitia voucherov sú široké a prvé pozitívne skúsenosti často vedú k ďalším užitočným kontraktom,“ konštatoval Jurikovič.

Jedným z problémov inovačnej výkonnosti Slovenska je nízka inovačná aktivita malých a stredných podnikov. „Pri oboch výzvach sa nám v spolupráci so SIEA podarilo znížiť administratívnu náročnosť na nevyhnutné minimum. Takmer 20 mil. eur z Plánu obnovy a odolnosti tak bude smerovať na podporu inovačných aktivít a digitalizácie malých a stredných podnikov s cieľom zvyšovať konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky,” doplnila generálna riaditeľka Výskumnej a inovačnej autority na Úrade vlády SR Michaela Kršková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter ŠvecStanislav Jurikovič
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúraÚrad vlády SR