V Medzilaborciach urobili prvý krok ku dekarbonizácii centrálneho systému zásobovania teplom. Spoločnosť Bytenerg, s.r.o., ktorá je prevádzkovateľom systému, uviedla v uplynulých dňoch do plnej prevádzky investíciu pozostávajúcu z vybudovania batérie tepelných čerpadiel vzduch-voda a akumulátora tepla. Úvodná etapa prechodu na nový systém stála 440-tisíc eur. V ďalšom pláne je aj budovanie fotovoltaickej elektrárne.
Mestský systém centrálneho zásobovania
Ako informoval Ivan Ďuďák zo spoločnosti Národná energetická, Medzilaborce majú vybudovaný mestský systém centrálneho zásobovania teplom, ktorý prešiel v posledných rokoch významnou premenou.
Domácnosti sa na spotrebe energií v EÚ podieľali 27 percentami, väčšinu pokrýval plyn
Z pôvodného systému tvoreného niekoľkými, prevažne plynovými kotolňami, sa modernizáciou vytvoril ucelený systém s jednou centrálnou kotolňou.
„Zemný plyn nahradila drevná biomasa a tak sa takmer 97 percent tepla vyrába z obnoviteľných zdrojov energie. Stále však ide o výrobu tepla spaľovaním paliva. Hoci ide o obnoviteľnú biomasu a zodpovedá to najnáročnejším súčasným požiadavkám, rozhodne to nie je možné pokladať za poslednú fázu rozvoja,“ upozornil Ďuďák.
Po ukončení celkovej modernizácie systému vykurovania a prechode na obnoviteľné zdroje energie tak spoločnosť Bytenerg zrealizovala v minulom roku novú investíciu do prvej etapy prechodu na dekarbonizovaný systém centrálneho zásobovania teplom, ktoré v uplynulých dňoch uviedla do prevádzky.
Ohrev vody z teplého vzduchu
Investícia vo výške 440-tisíc eur pozostávala vo vybudovaní batérie tepelných čerpadiel vzduch-voda a akumulátora tepla. Vďaka tomu je celá letná potreba tepla, určeného na ohrev teplej úžitkovej vody, zabezpečená z okolitého teplého vzduchu vďaka batérii tepelných čerpadiel, ktoré takéto teplo dodávajú do centrálnej sústavy distribúcie v celom meste.
Niektoré slovenské domácnosti ušetria desiatky eur, regulátor reaguje na vývoj trhových cien energií
„Výsledkom je skutočnosť, že celá letná potreba tepla v meste je zabezpečená bez spaľovania akéhokoľvek paliva. Teda nemusí byť v prevádzke ani kotolňa využívajúca obnoviteľný zdroj energie – biomasu, ani žiaden iný kotol spaľujúci zemný plyn. Ide teda o skutočne prvý účinný krok ku dekarbonizácii celého systému,“ vysvetlil Ďuďák.
Budovanie fotovoltickej elektrárne
Ďalším krokom v rozvoji sústavy centrálneho zásobovania teplom v Medzilaborciach bude budovanie fotovoltickej elektrárne s cieľom maximálne pokryť vlastnú spotrebu elektrickej energie vlastnou výrobou, a to najmä v letných mesiacoch. Ako uviedol Ďuďák pre agentúru SITA, odhadované náklady sú vo výške 200-tisíc eur.
ŠPECIÁL: Ušetriť na energiách sa dá aj počas leta. Ako na to?
„Tento projekt je názorným príkladom toho, že zabezpečenie tepla pre domácnosti, objekty verejnej správy, služieb aj priemyselné prevádzky, je možné dosiahnuť s maximálnym komfortom, energetickou aj ekonomickou efektívnosťou a s maximálne priaznivým dopadom na životné prostredia, práve vďaka rozvoju systémov centrálneho zásobovania teplom. A neplatí to len pre európske veľkomestá, možné to je dosiahnuť aj v menších slovenských mestách, medzi ktoré patria aj Medzilaborce,“ uzavrel Ďuďák.
Spoločnosť Bytenerg, s.r.o., je spoločným podnikom slovenskej teplárenskej spoločnosti Národná energetická, a.s. a mesta Medzilaborce.