Ministerka Saková hovorí o prehĺbení energetickej spolupráce Slovenska a Ukrajiny, je strategickým ťahom pre celý región (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Denisa Saková
Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková s ukrajinským námestníkom ministra energetiky Mykolom Kolysnikom. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Prehĺbenie spolupráce v oblasti dodávok plynu a rekonštrukcie elektrického prepojenia medzi ukrajinským Mukačevom a Veľkými Kapušanmi boli hlavnými témami štvrtkového rokovania podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva SR Denisy Sakovej s ukrajinským námestníkom ministra energetiky Mykolom Kolysnikom.

Strategická spolupráca pre obe krajiny

Podľa Sakovej je spolupráca medzi Slovenskom a Ukrajinou v energetickom sektore strategická pre obe krajiny, ale aj pre celý región. „Je dôležité, aby sme spoločne pracovali na zabezpečení prepravy energetických zdrojov a na posilnení bezpečnosti jadrových elektrární,“ poznamenala Saková.

Diskusie sa viedli aj o možnostiach zdieľania skúseností pri obnove jadrových elektrární. Slovensko so svojou bohatou skúsenosťou v oblasti jadrovej energetiky ponúklo svoje expertízy a odborné vedomosti pri obnove a prevádzke Záporožskej jadrovej elektrárne.

Prevádzkovanie jadrovej elektrárne

„Je v našom spoločnom záujme, aby jadrové elektrárne na území Ukrajiny boli prevádzkované v súlade s najvyššími bezpečnostnými štandardami. Slovensko je pripravené poskytnúť odbornú pomoc a zdieľať svoje skúsenosti s Ukrajinou,“ dodala Saková.

Dôležitými témami boli i potreba diverzifikácie dovozu ropy a cien zemného plynu do regiónu strednej a východnej Európy, ako i prepojenie elektrizačných prenosových sústav. Cieľom Slovenska a Ukrajiny je taktiež participácia na tvorbe Východoeurópskeho energetického hubu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Saková
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR