Mochovce majú novú posilu, projekty tretieho a štvrtého bloku bude riadiť Austrálčan Rob Jordan

Atómové elektrárne Mochovce
Tretí a štvrtý blok atómových elektrární Mochovce. Foto: Ilustračné, SITA

Z najväčšieho jadrového projektu v Británii prichádza dokončiť Mochovce Austrálčan Rob Jordan. Informovali o tom v piatok Slovenské elektrárne. Robert Jordan nastupuje na pozíciu projektového riaditeľa tretieho a štvrtého bloku Mochoviec od 1. októbra.

Uplynulých päť rokov pôsobil ako riaditeľ výstavby jadrovej elektrárne Hinkley Point C – novom jadrovom projekte s dvomi reaktormi EPR (európsky tlakovodný reaktor) v Somersete, Anglicku, pre spoločnosť EDF.

Skutočné privilégium

Dokončenie Mochoviec zaistí podľa Jordana Slovensku bezpečnú nízkouhlíkovú energiu.

„Mochovce predstavujú jedinečnú výzvu a obrovskú príležitosť dokončiť dva nové jadrové bloky. Spolupracovať s tímom a pomôcť dokončiť tento projekt je jedinečná príležitosť a ja som veľmi poctený, že môžem byť jej súčasťou. Príležitosť pomôcť dodávať ľuďom na Slovensku bezpečnú nízkouhlíkovú energiu je skutočným privilégiom,“ povedal Rob Jordan.

Uhlíková neutralita

Výkon každého nového mochovského bloku bude 471 MWe a jeden reaktor pokryje 13 % spotreby elektriny na Slovensku. V porovnaní s elektrárňami na uhlie a plyn 3. a 4. blok Mochoviec každý rok zabránia vypusteniu najmenej 5,2 milióna ton emisií CO2 do ovzdušia.

Teda asi toľko, ako keby zo slovenských ciest zmizli vyše dva milióny osobných a nákladných áut. Slovenské elektrárne tým výrazne prispejú k plánu byť uhlíkovo neutrálnymi do roku 2050.

Bohaté pracovné skúsenosti

Robert Jordan pracoval aj ako generálny riaditeľ pre prevádzku v energetickej spoločnosti Mitsubishi Hitachi Power System. Na vrcholových manažérskych postoch pôsobí mnoho rokov, vrátane pozície globálneho vedúceho oddelenia výstavby v spoločnosti Linde Engineering v Mníchove.

Viac než 15 rokov riadil viaceré projekty výstavby a spúšťania tepelných elektrární pre Alstom Power v Austrálii, Malajzii, Spojenom kráľovstve, v Turecku a Izraeli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rob Jordan
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceEU Európska úniaMitsubishi Hitachi Power SystemSE Slovenské elektrárne