Ceny benzínov a nafty by sa na slovenských čerpacích staniciach v najbližších dňoch nemali významne meniť. Podľa situácie na ropnom trhu to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.
„Vzhľadom na aktuálny čiastočný pokles cien na ropnom trhu očakávame, že v najbližšom týždni či dvoch by sa ceny pohonných látok mohli udržať stabilné,“ uviedla pre agentúru SITA.
Európa bude čeliť nižšej ponuke ropy
Z dlhodobejšieho hľadiska však analytička predpokladá, že ceny ropy sa budú naďalej držať na vysokých úrovniach a ceny na našich pumpách budú mať skôr tendenciu ďalej rásť.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
„Európsky trh bude zrejme čeliť nižšej ponuke ropy, keďže tú embargo ešte viac obmedzí. Nadchádzajúca letná motoristická sezóna, naopak, zvyšuje dopyt, čo bude tlačiť ceny ropy a benzínu nahor,“ podotkla Glasová.
Vojna na Ukrajine: Zelenskyj chce získať späť okupované mestá, G7 zakáže dovoz ruského zlata (online)
Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, v 24. tohtoročnom týždni sa ceny najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšili o 0,05 % a dosiahli priemernú úroveň 1,913 eura za liter. Motorová nafta zdražela o 1,41 % na 1,864 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu sa nezmenili, tento benzín sa tak predával v priemere za 2,108 eura za liter.
Obava zo zvyšovania úrokových sadzieb
Pre prijaté embargo na dovoz ruskej ropy sa rast cien na svetovom ropnom trhu zintenzívnil a ropa Brent sa dostala až nad 120-dolárovú hranicu. Na takýchto úrovniach sa držala aj minulý týždeň, ale v jeho závere začala postupne pomaly klesať. Rovnaký klesajúci trend sa udržal aj tento týždeň a Brent sa hýbe v rozmedzí 115 až 110 amerických dolárov za barel.
„Podpísali sa pod to plány amerického prezidenta Bidena, ktorý uvažuje o dočasnom zrušení dane z benzínu. Okrem toho sa trhy obávajú rýchleho zvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami, čo by mohlo stiahnuť globálnu ekonomiku do recesie a znížiť aj dopyt po palivách,“ dodala Glasová.
Ceny ropy podľa analytičky zvyšuje dohoda EÚ na čiastočnom zákaze dovozu ruskej ropy, vývoj pandemickej situácie a dopytu v Číne a taktiež začiatok letnej motoristickej sezóny. „Dohoda únie na znížení dovozu z Ruska podporuje obavy, že na trhu bude počas letnej sezóny vysoký dopyt a nižšia ponuka ropy,“ konštatovala Glasová.