Na energetikov vyše mesiaca útočili čajkovité vtáky, Východoslovenskí energetici ich aj napriek tomu uchovali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Closeup of a Common tern flying in the air
FOTO: ilustračné, www.gettyimages.com

Šesť čajkovitých vtákov si začiatkom leta netradične vyhliadlo strechu budovy spoločnosti Východoslovenskej distribučnej (VSD) na Teplárenskej ulici v Košiciach a začali ju vo veľkom okupovať.

Útočné správanie Rybára riečneho

Okrem hluku znepríjemňoval Rybár riečny každodenný život energetikov aj útočným správaním. Bežným javom bolo prechádzať medzi budovami či od parkoviska s dáždnikmi aj v slnečnom počasí, keďže vtáky sa začali správať mimoriadne majetnícky a nepriateľsky voči ľuďom. Energetici ich napriek agresivite uchovali.

„S odborníkmi sme našli riešenie, ako rešpektovať, že sme rybárom riečnym padli do oka, aj sa postarať o bezpečnosť ľudí, ktorí v tejto lokalite pracujú či sú len občasnými návštevníkmi. V tomto smere vyjadrili odborníci uznanie, že sme znášali vznetlivých rybárov a nechali ich vypiplať mladého jedinca,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová.

Operenca prilákala potrava

Rybár riečny hniezdi výlučne na piesčitých a kamenistých ostrovoch a štrkových laviciach. Výborná potravinová ponuka rýb v rieke Hornád a blízkosť Šeligovho jazera podľa odborníkov sú dôvodom, že sa rybárom zapáčila plocha strechy budovy VSD.

Pripomínala im totiž svojím materiálom a povahou „ostrov“ uprostred priemyselnej džungle. Hniezdenie na streche budovy je, podľa dostupných informácií, na Slovensku raritou.

„Aktuálne, keď už mláďa povyrástlo a má sa k svetu, dokonca skúša samo lietať, sú už dospelé rybáre menej agresívne, respektíve viac sa zžili s miestnou komunitou. Predpokladáme, že v nasledujúcich týždňoch opustia všetci hniezdo. Tento druh sa vyskytuje na Slovensku len od apríla do septembra a potom odlieta a zimuje v západnej a južnej Afrike. Nie je však vôbec vylúčené, že o rok sa vrátia späť a možno aj v hojnejších počtoch,“ dodal ornitológ Peter Krišovský.

Samička Rybára riečneho znáša len jeden až štyri vajíčka. Ide o chránený živočíšny druh so spoločenskou hodnotou dvetisíc eur za jedinca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VSD Východoslovenská distribučná