Najvyšší súd SR zastavil výstavbu malej vodnej elektrárne v Hronskom Beňadiku v okrese Žarnovica. V tlačovej správe to uviedla Andrea Settey Hajdúchová, hovorkyňa slovenskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko). Potvrdil tak rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici.
Ten v roku 2019 rozhodol nepovoliť výstavbu, pretože projekt neprešiel posúdením vplyvov na chránené územie európskeho významu „Stredný tok Hrona“.
Niektoré stavby sú problematické
Rozhodnutie sa týka jedného z viacerých sporov o kontroverzných povoleniach na výstavbu malých vodných elektrárni na Hrone. Tých bolo celkovo vyše 40. V niekoľkých už padli precedentné rozsudky v prospech životného prostredia.
Tretí mochovský jadrový blok je pripravený na uvádzanie do prevádzky, Úrad jadrového dozoru vydal povolenie
Aktuálne sa na toku Hronu nachádza už 19 existujúcich stavieb. Podľa ochranárov sú niektoré z nich problematické a majú výrazne negatívne vplyvy na životné prostredie.
Úrady podľa ekológov neurobili dostatočné posúdenie vplyvov jednotlivých stavieb na životné prostredie ani nezohľadnili kumulatívny dopad toľkých stavieb na rieku a na migrujúce druhy rýb a ďalšie spoločenstvá v okolí rieky.
Elektrárne na Hrone zaujali eurokomisiu
„Verím, že ďalšie plné prehradenia Hrona kvôli výrobe elektriny nepribudnú, a že štátni úradníci sa budú všade na Slovensku poctivo zaoberať posúdením vplyvov podobných stavieb na životné prostredie a osobitne stav vodných útvarov,“ povedala Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.
Riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann dodala, že niektorými prípadmi nedostatočného posúdenia dopadov malých vodných elektrárni v povodí Hronu na životné prostredie sa zaoberá aj Európska komisia. Plassmann verí, že malé vodné elektrárne, u ktorých sa potvrdí škodlivosť na životné prostredie, budú odstránené.