Navyšovanie platby za G-komponent sa zrejme neuskutoční, výrobcovia zelenej elektriny sa obávali zastavenia rozvoja OZE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zelená energia, fotovoltika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Zvýšenie poplatku za pripojenie výrobných zdrojov elektriny do siete, tzv. G-komponent, ktorý chcel presadiť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), sa nakoniec zrejme neuskutoční. Naznačujú to vyjadrenia Ministerstva hospodárstva SR pre agentúru SITA.

Poplatok, ktorý platia výrobcovia elektriny prevádzkovateľom siete, do ktorej sú ich elektrárne pripojené, mal vzrásť o 233 %. Proti sa postavili nielen výrobcovia zelenej elektriny, ale aj zástupcovia slovenského priemyslu. Obávali sa zastavenia rozvoja obnoviteľných zdrojov energií na Slovensku.

Prehodnotenie výšky platby

Rezort hospodárstva vzniesol počas medzirezortného pripomienkového konania k návrhu ÚRSO na zvýšenie tzv. G-komponentu niekoľko zásadných pripomienok, a to vrátane žiadosti o prehodnotenie výšky platby za prístup do distribučnej sústavy tak, aby bola zachovaná rovnováha medzi príspevkom výrobcu elektriny na prevádzkovanie sústavy a rozvojom nových výrobných zdrojov, predovšetkým obnoviteľných zdrojov energie, v súlade s cieľmi Integrovaného národného energeticko-klimatického plánu a napĺňaním míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva Mária Pavlusík.

Ako dodala, zároveň túto pripomienku prerokovali so zástupcami úradu v rámci rozporového konania. „Uvedená pripomienka rezortu hospodárstva bola zástupcami ÚRSO akceptovaná,“ potvrdila hovorkyňa. Podľa informácií ministerstva pritom zástupcovia ÚRSO rokujú o výsledku ešte s ďalšími príslušnými subjektami.

Avizované zvýšenie poplatku kritizovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Podľa nej by priniesol finančné problémy nielen existujúcim obnoviteľným zdrojom energií na Slovensku, ale znamenal by aj stopku pre nové projekty.

Otázka dostatku zelenej energie

S takýmto navýšením nedokáže fungovať bez straty významná časť vodných, fotovoltických, veterných, ale ani bioplynových elektrární. Nedokážu si totiž zarobiť na úvery či financie potrebné na ich prevádzku,” upozornil výkonný riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Výrobcovia zelenej elektriny poukázali aj na to, že regulačný úrad k svojmu návrhu nepredložil žiadnu analýzu, ktorá by navrhované zvýšenie poplatku zdôvodňovala.

Výhrady mala k návrhu aj Asociácia priemyselných zväzov a dopravy. Ako uviedol jej generálny sekretár Andrej Lasz, pri rozhodovaní investorov sa totiž stále viac do popredia dostáva aj otázka dostatku zelenej energie. Navýšenie spomínaného poplatku by podľa zástupcov slovenského priemyslu úplne zastavil pripájanie nových obnoviteľných zdrojov energie.

Ak sa prestanú pripájať nové OZE, prestanú sem prichádzať aj noví investori. Mať v sieti zapojené zelené zdroje je základnou podmienkou aj kvôli ESG kritériám,“ zdôraznil Lasz.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej LaszJán KarabaMária Pavlusík
Firmy a inštitúcie APZD Asociácia priemyselných zväzov a dopravyMH Ministerstvo hospodárstva SRSAPI Slovenská asociácia fotovoltického priemysluÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví