Ceny tepla sa znížia aj zákazníkom šiestich najväčších teplární, bude to od jedného do viac ako 15 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teplo, radiátor, peniaze, energie,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Nižšie ceny tepla budú mať aj zákazníci šiestich najväčších teplárenských spoločností na Slovensku. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už schválil teplárňam v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, zo Zvolena a z Košíc nižšie ceny tepla na rok 2024.

Ceny tepla pre tento rok sú v jednotlivých lokalitách nižšie od 1 % (vo Zvolene) do viac ako 15 % (v Martine a Košiciach).

Pokles cien palív

Štátne teplárne združené v spoločnosti MH Teplárenský holding, a.s. (MHTH), požiadali ešte koncom roka 2023 ÚRSO o vydanie nového cenového rozhodnutia pre rok 2024.

Nové znížené ceny tepla tak už zohľadňujú minuloročný pokles cien palív, predovšetkým zemného plynu, ktoré vo svojich závodoch používame na výrobu tepla,“ uviedla hovorkyňa MH Teplárenský holding Andrea Devánová.

Ani pokles cien palív a zefektívnenie výroby tepla, realizované teplármi, nepribližujú aktuálne ceny tepla k cenám z roku 2022. „Niektorí odberatelia by tak bez štátnej pomoci neboli schopní uhrádzať náklady na teplo,“ upozornila Devánová.

Vláda SR koncom minulého roka prijala rozhodnutie o pokračovaní pomoci domácnostiam s cenami tepla pre rok 2024. Pre tento rok štátnu pomoc rozšírila aj na ďalších koncových odberateľov tepla. Nové nariadenie vlády zachováva pre vybraných odberateľov limitovanú cenovú úroveň tepla z roku 2023, ktorá bola stanovená ako cena tepla z roku 2022 zvýšená o 20 eur na megawatthodinu s DPH.

Určená pre špecifický typ odberateľov

Takto stanovená limitovaná cena tepla je určená pre špecifický typ odberateľov, a to odberateľov v bytových a v rodinných domoch, v zariadeniach sociálnych služieb zapísaných do registra sociálnych služieb, v prevádzkach zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v študentských domovoch.

Ministerstvo hospodárstva SR aktuálne pripravuje usmernenie k nariadeniu vlády, v ktorom pre dodávateľov tepla určí podmienky a postup, ako môžu požiadať ministerstvo o úhradu na pokrytie rozdielu medzi cenou tepla schválenou Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a cenou tepla, ktorú pre vybraných koncových odberateľov tepla určila vláda svojím nariadením.

Vzhľadom na to, že ceny plynu a ostatných palív medzičasom klesli, očakávame, že potreba dotácií zo štátneho rozpočtu pre výrobcov tepla bude tento rok mierne nižšia, v porovnaní s vlaňajškom, kedy bol dopad na štátny rozpočet na úrovni 400 miliónov eur,“ konštatoval člen predstavenstva a obchodný riaditeľ MH Teplárenský holding Vojtech Červenka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea DevánováVojtech Červenka
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMH Teplárenský holdingÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVláda SR