Nové solárne lampy v Brezne sú tzv. zelené a inteligentné, vnútrobloky sú v noci osvetlené vďaka energii zo slnka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brezno
Nové osvetlenie na Ul. Boženy Nemcovej v Brezne. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Úsporné solárne lampy nainštalovali v Brezne v rámci rozsiahleho environmentálneho projektu, na ktorý mesto získalo prostriedky z Nórskych grantov. Ako radnica informuje na svojej webovej stránke, v troch zrevitalizovaných vnútroblokoch, v ktorých doposiaľ pouličné osvetlenie chýbalo, pribudlo vlani celkovo 28 energeticky úsporných solárnych svietidiel. Šestnásť ich nainštalovali v lokalite ČSA – Malinovského a po šesť v Štvrti Ladislava Novomeského a na ulici 9. mája.

Zelené a inteligentné osvetlenie

Projekt v hodnote viac ako 53-tisíc eur bol financovaný z Nórskych grantov, štátneho rozpočtu a vlastných zdrojov mesta. Robili ho ako jednu z aktivít v rámci projektu Akčný plán a opatrenia mesta Brezna zamerané na zmiernenie dôsledkov zmeny klímy. Výkopové práce, osadenie stožiarov aj samotnú inštaláciu solárneho systému vo vytypovaných mestských častiach zrealizoval vysúťažený dodávateľ v poslednom kvartáli minulého roka.

Keďže použitá technológia využíva úsporné LED svietidlá s príslušnou fotovoltaikou a nastaviteľnou intenzitou svetelného toku, nové osvetlenie sa radí medzi tzv. zelené a inteligentné.

„Jednotlivé lampy majú vlastný solárny panel, ktorý v priebehu dňa absorbuje energiu zo slnka, následne ju premení na elektrickú energiu a tú potom v batériách s veľkou účinnosťou nahromadí. Akonáhle sa začne stmievať, svietidlo sa rozsvieti,“ približuje Silvia Bubelínyová z investičného odboru.

Finančne a emisne úsporné

Vzhľadom na to, že jednotlivé svetelné body nie sú pripojené na elektrickú rozvodnú sústavu a nespotrebovávajú žiadnu energiu z distribučnej siete, dochádza nielen k finančnej úspore pre brezniansku samosprávu, ale aj k zníženiu produkcie emisií CO2, čo je primárnym cieľom akčného plánu.

„Opatreniami zameranými na úsporu elektrickej energie sme prispeli k zníženiu emisií skleníkových plynov a zároveň aj k zlepšeniu svetelno-technických podmienok na osvetlenie vnútroblokov, čím sme zvýšili bezpečnosť aj kvalitu života ich obyvateľov,“ vyzdvihol prínosy zrealizovaného projektu primátor Tomáš Abel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Abel