Obchodné dohody posielajú ropu nahor, Trump však môže všetko zmeniť

Cena európskej zmesi Brent, od ktorej sa odvíjajú ceny palív na Slovensku, narástla o viac ako tri percentá a priblížila sa k úrovni 64 dolárov.
Ropa, zníženie ťažby, ceny ropy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ropa sa v uplynulom obchodnom týždni odrazila z najnižších úrovní od začiatku roka 2021. Severoamerický benchmark WTI sa vynoril nad 60- dolárovú métu, keď si pripísal takmer päťpercentný zisk. Cena európskej zmesi Brent, od ktorej sa odvíjajú ceny palív na Slovensku, narástla o viac ako tri percentá a priblížila sa k úrovni 64 dolárov.

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, za ostatným odrazom cien ropy stojí zlepšenie sa sentimentu na finančných trhoch, keď klesá nervozita okolo obchodnej vojny pri tom ako americká administratíva ustupuje od agresívne colnej politiky a podarilo sa jej uzavrieť obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom.

Ďalšie dohody sú na obzore

„Biely dom súčasne signalizuje, že by podobné dohody, s odstránením extrémnych dovozných ciel oznámených v úvode apríla, mohol uzavrieť s ďalšími hlavnými obchodnými partnermi,“ podotkol Pánis.

Trh sa podľa neho s veľkou nádejou pozeral aj na oznámené prvé seriózne rozhovory o nastavení obchodných vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom a verí, že obe krajiny si čoskoro znížia vzájomné vyše 100-percentné clá ešte pred tým, ako dosiahnu komplexnú obchodnú dohodu.

Ako potvrdil pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, ceny ropy v uplynulom týždni rástli primárne v dôsledku optimizmu z dosiahnutia obchodnej dohody medzi USA a Čínou, ktorá by odvrátila colné hrozby. Rovnako pozitívne bola vnímaná aj dohoda medzi USA a Spojeným kráľovstvom, ktorá by vytvorila obchodnú zónu s hliníkom a oceľou a zabezpečila dodávateľský reťazec pre farmaceutické výrobky.

Volatilita pretrváva, geopolitika stále hrá rolu

„Zvýšená volatilita však pravdepodobne na trhu s ropou zotrvá napriek tomu naďalej, keďže zahranično-obchodná politika USA sa stále vyvíja,“ doplnil Boháček.

V oblasti geopolitiky je podľa neho sledovaný aj vývoj dohody USA-Irán, ktorá môže mať krátkodobo viditeľný vplyv na obchodovanie. Na strane ponuky, Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci (OPEC+) zvýšia svoju produkciu ropy, čím vyvinú znovu tlak na pokles cien.

„Náš výhľad pre ceny ropy je pre najbližšie obdobie neutrálny, keďže existujú podstatné vplyvy na ďalší rast, ale aj pokles cien. Takmer 2/3 pohybov ceny ropy naďalej súvisia navyše s rozhodnutiami prezidenta Trumpa, čo neistotu predikcie ďalej umocňuje,“ uzavrel Boháček.

Viac k osobe: Stanislav PánisTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie: 365 bankOPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu

Odporúčané