- aktualizované 27. októbra 17:57
Minister hospodárstva Richard Sulík zostáva vo svojej funkcii. Opozícii sa nepodarilo ministra v Národnej rade SR odvolať. Za jeho odvolanie hlasovalo 50 poslancov, pričom potrebných bolo minimálne 76 hlasov. Proti bolo 84 zákonodarcov a zdržal sa jeden poslanec. Ministra podporili vo funkcii všetky koaličné poslanecké kluby.
Opoziční poslanci, najmä zo strany Smer-SD, chceli odvolať ministra hospodárstva Richarda Sulíka nielen pre zdražovanie energií. Podľa nich minister nezvládol prípravu a otvorenie slovenského pavilónu na svetovej výstave EXPO Dubaj 2020, čím podľa nich spôsobil medzinárodnú blamáž.
Taktiež sa opozičným poslancom nepáčili údajné urážky ľudí na Slovensku vyhláseniami ministra Sulíka, že treba zrušiť úrady práce. Poslancom sa nepozdával ani fakt, že nominant strany SaS na čele Slovenskej pošty údajne korumpuje “najznámejšieho kajúcnika“.
Naživo: Rokovanie parlamentu
Fica zaujímalo vysvedčenie a ranč
Predseda strany Smer-SD Robert Fico v úvode utorňajšej schôdze prekvapivo nepožiadal ministra Sulíka o opatrenia k zdražovaniu energií. Bývalého trojnásobného premiéra zaujímalo Sulíkovo maturitné vysvedčenie a jeho zakúpený ranč v Austrálii. Fico má informácie, že maturitné vysvedčenie ministra bolo sfalšované. Predsedu Smeru-SD zaujíma aj za koľko kúpil minister Sulík ranč v Austrálii, ako aj kto sú ďalší dvaja jeho vlastníci. „Žiadam o poskytnutie týchto informácií, inak táto schôdza nemá zmysel,“ povedal v pléne Fico.
Fico chcel od Sulíka vysvedčenie, cenu ranča v Austrálii a varuje pred sociálnymi výbuchmi (video)
Slovensko majú podľa Fica čakať na jar pre nečinnosť vlády aj sociálne výbuchy. „Znovu varujem. Ak vláda nepredloží realistický plán boja proti zdražovaniu vo všetkých oblastiach, čakajte na jar sociálne výbuchy. A potom nehovorte lebo Smer, lebo Fico. Sociálna situácia je tak napätá,“ povedal v pléne.
Podľa šéfa smerákov zdražovanie by mohol utlmiť napríklad znovuzavedený bankový odvod, znížená daň z pridanej hodnoty na energie, zrušenie viacerých plánovaných výdavkov v plánovanom rozpočte či zníženie marží obchodných reťazcov.
Sulík podáva trestné oznámenie
Sulík obvinenia Fica smerujúce na jeho maturitné vysvedčenie a ranč v Austrálii odmietol. „Ja žijem poctivý, čestný život,” odkázal v parlamente šéfovi opozičnej strany s tým, že si vie zdokladovať celý svoj život. To si podľa neho bývalý premiér nevie predstaviť. Zároveň Sulík podáva na Fica trestné oznámenie. Týka sa jeho vyjadrenia o tom, že kokaín a SaS je jedna rovnica.
Sulík podáva na Fica trestné oznámenie. Za vyjadrenie, že kokaín a SaS je jedna rovnica (video)
Minister hospodárstva uviedol, že jeho maturitné vysvedčenie je v poriadku a školy vyštudoval poctivo. Dokument plánuje Ficovi priniesť aj s úradným prekladom. „Tu ste šliapli vedľa. Možno vás mal pán Bödör, ktorý ma nechal lustrovať, lepšie informovať. Čo si myslíte, že ja som Danko?,” pýtal sa Sulík v pléne.
Takto sa to robí do psej matere, obhajoval svoje kroky pri plyne a elektrine minister Sulík
Zároveň potvrdil, že spolu s ďalšími dvomi fyzickými osobami vlastní obchodnú spoločnosť, ktorá v roku 2019 kúpila v Austrálii nehnuteľnosť. Na kúpu založil svoje dva bratislavské byty, zobral si úver a ten spláca. „Ja som tie peniaze neukradol,” vyhlásil. Nehnuteľnosť plánuje využívať v zimných mesiacoch počas dôchodku.
Vyjadrenie Richarda Sulíka po jeho vystúpení v parlamente
Smer-SD chce odvolávať aj Krajniaka
Fico v utorok popoludní na tlačovej konferencii uviedol, že Sulík nepredstavil počas svojho odvolávania v parlamente ani jedno jediné opatrenie krátkodobého charakteru, ktoré by pomohlo slovenským domácnostiam a firmám prežiť výrazný rast cien energií. „Pán Sulík nám oznámil, že všetko povedal a odišiel. Má niečo dôležitejšie, ako je Národná rada SR,“ reagoval bývalý premiér na fakt, že sa Sulík už na rozprave osobne nezúčastňuje.
Šéf Smeru-SD opätovne upozornil, že množstvo domácností bude mať veľké problémy zvládnuť rast cien energií a mnohé firmy budú musieť zastaviť svoju prevádzku. „Bude to mať vplyv na všetky tovary a služby,“ pripomenul. Podľa opozičnej strany je šokujúce, že vláda doteraz neprišla s potrebnými opareniami a dlhodobo ignoruje nimi predstavené konkrétne postupy. „To ako keby ste hádzali hrach na stenu,“ zhrnul.
Aktuálna schôdza podľa predsedu strany Smer-SD iba potvrdzuje, čo za amatérov a neschopných ľudí sedí vo vláde. Zároveň potvrdil, že po odvolávaní Sulíka bude snahou opozičnej strany vysloviť nedôveru ministrovi práce Milanovi Krajniakovi (Sme rodina). „Budeme teda svedkami ďalšej schôdze,“ avizoval.
Blaha spomenul firmu OLO aj Kočnera
Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) v rozprave uviedol, že Sulík je neoliberálny sociopat, ktorý nemá čo robiť vo vláde a absolútne nezvláda energetickú krízu a zdražovanie. „Považujem vás za maximálneho patlala,” skonštatoval Blaha.
Blaha označil Sulíka za maximálneho „patlala” a pýta si, či si ranč kúpil za korupčné peniaze
Austrálsky ranč šéfa liberálov označil ze veľkú tému. „Pravdou ostáva, že ste minister vlády a nie krokodíl Dundee,“ odkázal Sulíkovi.
Blaha tiež spochybnil vyjadrenia Sulíka o tom, že je čestným človekom. Pripomenul mu jeho pôsobenie vo firme OLO, ale aj dávne stretnutie s Mariánom Kočnerom. „Za aké peniaze si ich kúpil (ranč v Austrálii – poznámka agentúry SITA), neboli to Kočnerove peniaze, neboli to korupčné peniaze?“ pýtal sa v pléne opozičný politik.
Podľa Blahu plánuje Sulík „utiecť“ do Austrálie a tento fakt označil za arogantný a neľudský. „Na seba zjavne myslí, ale na ľudí na Slovensku nie,“ uzavrel Blaha.
Vláda za ministrom stojí
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v rámci rozpravy uviedol, že vláda návrh na vyslovenie nedôvery Sulíkovi odmieta. Ako dodal, kľúčový argument odvolania iniciovaného stranou Smer-SD sa týka cien energií.
„Ministerstvo hospodárstvo predstavilo a aj presadilo niekoľko opatrení, ktoré zmierňujú koncové ceny energie a zvyšujú transparentnosť,“ skonštatoval predseda vlády. Zároveň dodal, že uvedené kroky predstavujú racionálne riešenia a majú systémový charakter.
Heger odmietol aj kritiku šéfa rezortu hospodárstva za meškanie výstavy Expo v Dubaji. Ako zdôraznil, príprava na výstavu bola predchádzajúcou vládou zanedbaná. „Bol prijatý iba jeden interný dokument a stav prác bol fakticky nulový,“ zhodnotil.
Jediné, čo bolo podľa neho vyčerpané efektívne, boli finančné prostriedky určené na mzdy. Podľa premiéra je slovenský pavilón mimoriadne úspešný a v súvislosti s ním hovoriť o medzinárodnej blamáži považuje za stratu súdnosti. Kabinet odmietol aj obvinenia na margo konania Slovenskej pošty v súvislosti s pridelením zákazky spoločnosti Lama.
Domácnosti padajú „na hubu“
Poslanec Erik Tomáš (Hlas-SD) ministrovi Sulíkovi odkázal, že na Slovensku nemáme doteraz jediné schválené konkrétne, rýchle, dynamické opatrenie, ktoré by pomohlo domácnostiam alebo podnikom vysporiadať sa s nárastom cien energií. „Nič, nula, ja mám pocit, že Sulík je už jednou nohou na tom svojom ranči v Austrálii. Už mu je tam teplo a kašle na Slovákov. To je typický Sulík,“ vyhlásil Tomáš.
Za vrchol všetkého označil opozičný politik fakt, že minister chce v prípade tuhej zimy a možného nedostatku plynu znížiť dodávky pre niekoľko najväčších priemyselných odberateľov. „Takto sa riadi štát, takto sa riadi táto krajina?“ pýtal sa Tomáš. Uvedený návrh je podľa neho nepochopiteľný a označil ho za nonsens.
Ako upozornil, domácnosti padajú „na hubu“, podniky obmedzujú produkciu, mestá a obce vypínajú osvetlenie „Oni ľudí nevidia, pre nich sú ľudia iba čísla v excelovských tabuľkách,“ skonštatoval Tomáš. Ako doplnil, Sulíkovi chýba akákoľvek empatia a nie je schopný riešiť energetickú krízu.
Smer-SD v odôvodnení svojho návrhu tvrdí, že nespôsobilosť Sulíka ako ministra hospodárstva je zrejmá predovšetkým v poslednom období, keď podnikatelia, domácnosti, mestá a obce čelia bezprecedentnému tlaku v podobe enormného rastu cien energií.
Poslanci Smeru-SD hovoria, že vláda nemá vplyv na vývoj cien energií na svetových trhoch, ale má „dostatok zdrojov a nástrojov na to, aby pripravila scenár eliminácie negatívnych dôsledkov takéhoto zdražovania“. Podľa poslancov opozície žiadny takýto scenár neexistuje.
Koncom septembra sa uskutočnila mimoriadna schôdza parlamentu k cenám energií. Poslanci na záver schôdze neprijali uznesenie, ktoré by zaviazalo vládu predložiť do 15. októbra tohto roku harmonogram krokov, ako eliminovať dopady zvyšovania cien energií na slovenské domácnosti.