PORADŇA: Klimatizácia sa stala fenoménom už aj na Slovensku

ZSE klimatizácia
Ilustračné foto

Náklady na prevádzku klimatizácie sú počas celej letnej sezóny na úrovni 30 až 35 eur.

Tropické dni a noci sú zdá sa už neodmysliteľnou súčasťou aj Slovenska. V ostatných rokoch sa preto viaceré domácnosti rozhodli pre inštaláciu klimatizácie vo svojich bytoch a domoch. Odkedy sa začali klimatizácie v slovenských domácnostiach viac šíriť, začali sa šíriť o nich aj mýty. Čo je pravda na tom, že klímy sú drahé a zdraviu škodlivé?

Náklady na prevádzku

Všeobecne sa o klíme hovorí, že je drahá, cenovo nedostupná. „Nie je to tak. Už dávno neplatí, že klimatizácie sú neefektívne a spotrebujú veľmi veľa elektrickej energie. Klimatizácie už nemajú takú spotrebu, ako kedysi. Väčšina ponúkaných sa nachádza v úspornej energetickej triede,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk produktový manažér ZSE Miroslav Bištuť. Náklady na prevádzku klimatizácie sú počas celej letnej sezóny podľa neho na úrovni 30 až 35 eur.

Doba chladenia

Medzi spotrebiteľmi panujú obavy z toho, že klíme dlho trvá, kým miestnosť vychladí. Ani s týmto tvrdením nesúhlasí expert od západoslovenských energetikov. „Štandardná miestnosť s rozmerom 4×5 metrov sa dá pri teplote 28 celziových stupňov schladiť na približne 23 stupňov v priemere za 5 minút,“ podotkol Bištuť.

Hlučnosť

Niektoré domácnosti sú presvedčené, že cez noc nemôžu klímu nechať zapnutú pre jej hlučnosť. „Klimatizácia má veľmi nízku hlučnosť a tichý režim počas nočnej prevádzky. Hlučnosť 20 až 30 decibelov je rovnaká ako šum padajúceho lístia,“ dodal Bištuť.

Je zdraviu škodlivá?

Medzi domácnosťami koluje aj ďalšia nepravdivá informácia o klíme, a to, že je zdraviu škodlivá. Západoslovenskí energetici sú presvedčení, že je to práve naopak. „Mnohí používajú klimatizáciu práve v čase, ktorý je kritický pre alergikov, pretože jednou z jej funkcií je práve čistenie vzduchu. V zariadení je zabudovaný špeciálny vzduchový filter, ktorý odstráni až 97 % alergénov, čiže funguje ako čistička vzduchu,“ vysvetlil Bištuť s tým, že klimatizácie taktiež znižujú vlhkosť, čo je výhodné v bytoch a domoch, kde je problém s plesňami.

Kedy klimatizáciu inštalovať?

Ideálne je nainštalovať si klimatizáciu hneď, ešte pred začiatkom hlavnej letnej sezóny. „Vyhnete sa nedostatočnej skladovej dostupnosti niektorých modelov a kapacity montérov budú počas letnej sezóny vyťažené, preto môže reálne dodanie klimatizácie trvať až niekoľko týždňov,“ konštatoval Bištuť.

Klíma od Západoslovákov

Klimatizáciu si môžete zakúpiť aj od pološtátnej spoločnosti Západoslovenská energetika. Ku klíme dávajú zákazníkom aj trojročný bonus v podobe 20-percentnej zľavy na spotrebe elektriny počas júla a augusta. „Poskytujeme komplexne riešenie. Poradenstvo pred kúpou, dopravu, montáž u zákazníka, ktorá trvá zhruba štyri hodiny a popredajnú starostlivosť,“ uzavrel Bištuť s tým, že domácnosti by mali pri výbere klimatizácie zvážiť nielen najnižšiu cenu, ale aj dĺžku záruky a servis.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika