Znižovanie závislosti od ruských energetických dodávok a s tým súvisiace posilňovanie energetickej bezpečnosti je zásadnou otázkou pre Slovenskú republiku a Českú republiku.
V spoločnom vyhlásení na záver pondelňajšieho spoločného zasadnutia slovenskej a českej vlády v Trenčíne to uviedli slovenský poverený premiér Eduard Heger a český premiér Petr Fiala.
Rovnaké problémy oboch krajín
Podľa predsedu českej vlády obe krajiny v posledných mesiacoch čelili rovnakým problémom súvisiacim s energetickou krízou.
Viac o téme: Energetická kríza
Trenčín hostil spoločné zasadnutie slovenskej a českej vlády, témou bola aj vojna na Ukrajine (video+foto)
„Obom krajinám sa podarilo odvrátiť plynovú krízu, vymaniť sa z energetickej závislosti od Ruska a zvládnuť tohtoročnú zimu. V tejto oblasti však musíme myslieť aj na budúcnosť a cieľom oboch našich krajín je hľadať spoločné projekty, ktoré nám umožnia dlhodobo zaistiť spoľahlivé dodávky energií,“ vyhlásil Fiala.
Elektrická energia z jadra
Poverený slovenský premiér pripomenul, že Slovensko i Česko sú závislé na výrobe elektrickej energie z jadrových elektrární.
Tretí blok v Mochovciach zvýšil výkon na 55 percent, lacnejšia elektrina pre domácnosti bude do roku 2027 (video)
„Tretí blok Mochoviec beží na viac ako 55 percent produkcie a my potrebujeme mať dostatok paliva z bezpečných zdrojov. Aj preto sa snažíme čo najrýchlejšie odpojiť od ruského zdroja a zabezpečiť si od zodpovedného dodávateľa dostatok jadrového paliva. V tomto je Česká republika náš silný spojenec,“ poznamenal Heger.
„Obe krajiny dlhodobo spája rovnaký postoj k jadru, ktoré považujeme za významnú súčasť energetického mixu, a to aj s ohľadom na záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050,“ dodal k téme Fiala.