Projekt Zelená domácnostiam pokračuje, avšak k dotácii k veternej turbíne sa ľudia ešte nedostanú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Solárne panely, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Domácnosti sa zatiaľ nedostanú k dotácii na kúpu a inštaláciu veternej turbíny. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) síce v pokračovaní projektu Zelená domácnostiam počíta s vydávaním poukážok aj na tento malý obnoviteľný zdroj energií (OZE), doteraz sa však do projektu neprihlásil so svojou veternou turbínou žiadny výrobca.

Domácnosti pritom získajú dotáciu len na malé OZE, ktoré bude figurovať v zozname oprávnených zariadení.

Poukážky pre domácnosti

Celkovo výrobcovia prihlásili do pokračovania projektu Zelená domácnostiam 3 215 zariadení. Na tieto zariadenia môžu dostať domácnosti poukážky, vďaka ktorým im bude preplatená kúpa a inštalácia malého OZE.

Najviac si môžu domácnosti vyberať z tepelných čerpadiel, ktorých je zatiaľ registrovaných 2 647 druhov. Nasledujú fotovoltické panely (363), kotly na biomasu (138) a solárne panely (67).

Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur, z toho 58,1 milióna eur iba pre Bratislavský samosprávny kraj.

Dotácie až vo výške 4 000 eur

Domácnosti v rodinných domoch ale aj v bytových domoch budú môcť získať dotáciu na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel kotlov na biomasu či veterných turbín. Domácnosť v rodinnom dome môže získať dotáciu až vyše 4 000 eur.

V novom projekte sa zásadne mení spôsob zvýhodnenia, ktorý zohľadňuje, či inštalácia prispieva k zlepšovaniu životného prostredia.

Zvýšenie základnej sadzby

Zvýšením základnej sadzby o 15 % budú zvýhodnené domácnosti, ktoré prestanú využívať tuhé palivá, napríklad kotol na uhlie alebo kotol na biomasu, alebo domácnosti, ktoré si nechajú nainštalovať v oblastiach s riadením kvality ovzdušia bezemisné zariadenie, teda tepelné čerpadlo, slnečný kolektor, fotovoltický panel alebo veternú turbínu.

Naďalej bude platiť podmienka, že poukážka môže pokryť maximálne 50 % z nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia. Najviac podpora stúpla pri fotovoltických systémoch v prípade domácností, ktoré majú vyššiu spotrebu.

Maximálny výkon

Maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, je obmedzený na 3 kilowatty (kW) s príspevkom 1 725 eur.

Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou vyššiu spotrebu ako 3 000 kW za rok, môže byť maximálny podporovaný výkon až 7 kW.

Tepelné čerpadlá a slnečné kolektory

V prípade tepelných čerpadiel je podporovaný výkon do 10 kW a pri zohľadnení zvýhodnenia je maximálny príspevok 4 370 eur.

Pri slnečných kolektoroch s výkonom 4 kW je najvyšší príspevok 2 300 eur. Pri kotloch na biomasu, ktorých sa zvýhodnenie o 15 % netýka, zostáva maximálny príspevok na 10 kW v sume 1 500 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra