PSK plánuje nainštalovať fotovoltiku na piatich stredných školách v kraji, bude to stáť 463-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fotovoltika, solárne panely
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prešovská krajská samospráva má ambíciu inštalovať na piatich župných stredných školách fotovoltické systémy. Chce tak prispieť k znižovaniu spotreby elektrickej energie z tradičných zdrojov a tiež finančných nákladov na energie.

Predpokladaný rozpočet projektu je 463-tisíc eur a kraj ho chce financovať cez výzvu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

Fotovoltika pre viaceré školy

Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová, vstup do projektu Solaris Scholarum odsúhlasili prešovskí krajskí poslanci na svojom ostatnom zasadnutí.

„Mal by priniesť inštaláciu fotovoltických systémov na školách v kraji, konkrétne v Poprade, Starej Ľubovni, Humennom, Svidníku a v Snine,“ uviedla Jeleňová.

Súčasť fotovoltického zariadenia

V rámci objektu SPŠ techniky a dizajnu v Poprade projekt rieši umiestnenie 90 kW fotovoltického zariadenia. Jeho súčasťou má byť aj vybavenie pre monitorovanie a správu fotovoltaickej elektrárne, ktoré zaisťuje zber a ukladanie dát, centralizované sledovanie a údržbu, ako aj možnosť pripojiť ďalšie zariadenie do fotovoltaického systému.

V Strednej priemyselnej škole v Snine je plán inštalovať 30 kW zariadenie, v SOŠ technickej v Starej Ľubovni a SOŠ technickej v Humennom s výkonom 60 kW. Pre SOŠ polytechnickú a služieb arm. gen. L. Svobodu vo Svidníku je vytipovaná fotovoltika s výkonom 75 kW.

Environmentálny a ekonomický bonus

Kraj si podľa Jeleňovej od projektu sľubuje environmentálny aj ekonomický prínos.

„Realizácia projektu na uvedených školách prispeje k zníženiu spotreby elektrickej energie z tradičných zdrojov a tiež k výrobe uhlíkovo neutrálnej produkcii elektriny. Zároveň umožní obnovu budov investíciami do zlepšenia energetickej hospodárnosti ich prevádzok, pričom pôjde aj o dlhodobú investíciu do budúcnosti,“ skonštatovala hovorkyňa PSK.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša Jeleňová
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra