O koľko sa zvýšia ceny elektriny, plynu a tepla? Rada pre rozpočtovú zodpovednosť priniesla svoju prognózu

Plyn, elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) očakáva v budúcom roku výraznejší nárast regulovaných cien plynu a tepla. Dôvodom má byť približovanie sa komoditnej zložky ceny k trhovým cenám podľa futures.

Zároveň však rada predpokladá, že vláda nepripustí plné prispôsobenie regulovaných cien k aktuálnym trhovým cenám.

Ceny elektriny

Výraznejší nárast ceny elektriny v budúcom roku očakáva RRZ pre navýšenie distribučných poplatkov.

V júnovej prognóze rada odhadovala, že v budúcom roku by mala elektrina medziročne zdražieť o 7,5 %, o rok neskôr o 12 %. V septembrovej prognóze hovorí, že elektrina v budúcom roku zdražie o 18 % a v tom ďalšom o 7,7 %. Pri cenách plynu pôvodne rada odhadovala, že v roku 2024 stúpnu o 25,1 % a v tom ďalšom o 6,8 %.

Aktuálne tvrdí, že ceny plynu stúpnu v budúcom roku o 34 % a v tom ďalšom o 7,3 %. Odhad upravila RRZ aj pri cenách tepla.

Ceny tepla

Pôvodne si myslela, že cena tepla by sa v roku 2024 mala zvýšiť o 18,1 % a o rok neskôr o 4,9 %. Septembrová prognóza hovorí o raste cien tepla v budúcom roku o 25 % a v tom ďalšom o 5,3 %.

„V ďalších rokoch predpokladáme postupné premietnutie rastúcich prevádzkových nákladov do koncových regulovaných cien elektriny, plynu a tepla pre spotrebiteľov,“ uvádza rada. Regulované ceny energií pre domácnosti za plyn a elektrinu v prognóze na rok tento rok sú známe z cenníkov od začiatku roka.

V aktuálnej prognóze naďalej RRZ predpokladá platnosť dohody so Slovenskými elektrárňami v celom horizonte prognózy, kde pre rok 2024 je dohodnutý nulový nárast komoditnej zložky konečnej ceny elektriny pre domácnosti a v ďalších rokoch prognózy o 9 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť