Silová elektrina za 61 eur za megawatthodinu je znova bližšie k realite, ministerstvá chystajú podpis zmluvy

Elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Silová elektrina pre slovenské domácnosti za 61 eur za megawatthodinu v budúcom roku je znova bližšie k realite.

Vláda na svojom pondelkovom rokovaní uložila ministrovi hospodárstva a ministrovi financií podpísať zmluvu so Slovenskými elektrárňami, ich hlavným akcionárom spoločnosťou Slovak Power Holding, B.V. a Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) o implementácii mimoriadnych opatrení na elimináciu dopadu nárastu cien elektrickej energie na vybrané skupiny odberateľov.

Minister hospodárstva Peter Dovhun má ešte zabezpečiť zapracovanie zmien do zmluvy, ktorými Európska komisia podmieni vydanie súhlasu.

Štát nezavedie špeciálne dane

V zmluve sa Slovenské elektrárne zaväzujú ponúknuť SPP ako agentovi na predaj svoju vyrobenú elektrinu za spomínaných 61 eur za megawatthodinu. Podľa zmluvy majú Slovenské elektrárne dodať elektrinu pre domácnosti za bezkonkurenčnú cenu v tomto aj v budúcom roku v maximálnom množstve 6,15 terawatthodín (TWh).

Slovensko sa na oplátku zaviazalo maximálne podporovať spustenie nových jadrových blokov v Mochovciach. Takže sa štát v zmluve zaviaže, že nezavedie pre Slovenské elektrárne špeciálne dane.

Ďalšia pomoc nad rámec

Štát a Slovenské elektrárne sa už v memorande dohodli, že budú dodávať domácnostiam silovú elektrinu za 61 eur za megawatthodinu až do roku 2027, čo je ďalšia pomoc nad rámec pôvodne dohodnutého objemu 6,15 TWh elektriny na obdobie rokov 2023 a 2024.

V aktuálne zverejnenej zmluve sa však o ďalších rokoch dodávky silovej elektriny pre domácnosti za 61 eur za megawatthodinu zatiaľ nič nepíše.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Dovhun
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárneSlovak Power Holding B.V.SPP Slovenský plynárenský priemysel