Slováci si pri platení za pohonné látky siahnu hlbšie do vrecka, ceny pôjdu nahor

benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenských motoristov čaká v nasledujúcich dňoch zdražovanie pohonných látok. Na základe vývoja trhových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. Tá očakáva, že v nadchádzajúcich týždňoch bude mať na ropný trh dopad hlavne to, ako sa bude ďalej vyvíjať geopolitické napätie s Ruskom a tiež situácia okolo variantu omikron.

„Trhy sa zatiaľ prikláňajú k názoru, že dopyt po rope bude rásť, čo tlači jej cenu nahor. Na základe aktuálneho vývoja na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na našich pumpách budú v nasledujúcich týždňoch rásť,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Ceny išli od začiatku roka nahor

Situácia na našich pumpách sa v závere minulého roka upokojila a ceny benzínu najprv klesli a následne sa zastabilizovali. V úvode nového roka začali ceny benzínov opäť rásť, čim nadviazali na vývoj cien ropy na svetovom trhu. Podľa údajov Štatistického úradu SR za druhý tohtoročný týždeň sa ceny 95 aj 98-oktánového benzínu zvýšili o viac než percento.

Prvý menovaný dosiahol priemernú cenu 1,479 eur za liter a oproti predchádzajúcemu týždňu tak zdražel o 1,2 %. Ceny 98-oktánového benzínu vrástli o 1,1 % na úroveň 1,675 eur za liter. Ceny nafty si na týždennej báze pripísali 1,3 % a dosiahli priemernú úroveň 1,384 eur za liter.

Za benzín aj naftu si v medziročnom porovnaní výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 21 % ako vlani a benzín 98 o 19 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 29 % drahšia ako vlani.

Nižšia ponuka tlačí ceny ropy nahor

Vývoj na našich pumpách závisí od vývoja cien ropy na svetovom komoditnom trhu. Tie od konca decembra rastú a v rovnakom trende pokračujú aj v úvode nového roka. Počas druhého tohtoročného týždňa ropa prekročila už aj 85 – dolárovú hranicu a počas minulého týždňa vzrástla ešte výraznejšie do pásma 86 až 89 amerických dolárov za barel.

Ropu podľa Glasovej podporujú hlavne trhové očakávania, že nový variant omikron nezníži globálny dopyt po čiernom zlate. Nová mutácia koronavírusu je síce silno infekčná, ale nie je až taká závažná ako predchádzajúce varianty. „To spolu s vyššou zaočkovanosťou obyvateľstva umožňuje, aby vlády jednotlivých krajín nechávali ekonomiku otvorenú a nezavádzali až také prísne protipandemické opatrenia,“ dodala.

Okrem toho, kartel OPEC+ zvyšuje svoju produkciu pomalšie v porovnaní s dohodou, a to pre nedostatok kapacít v niektorých producentských krajinách. Nižšia ponuka tak tlačí ceny ropy nahor. „No a k zdražovaniu ropy významne prispieva aj geopolitické napätie medzi západnými krajinami a Ruskom pre konflikt s Ukrajinou. Rusko je pritom jeden z najväčších producentov ropy na svete,“ konštatovala Glasová.

Okrem toho, konflikt sa podľa nej aktuálne odohráva aj na pôde ďalšieho nemenej dôležitého producenta – Spojených arabských emirátov, kde došlo k dočasnému prerušeniu dodávok po útoku jemenských povstalcov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropuŠtatistický úrad SR