Slovenské elektrárne Vojany nevypnú, uhlie nahradí nové palivo

Vojany.jpg
Elektráreň vo Vojanoch. Foto: Slovenské elektrárne

Slovenské elektrárne počítajú do budúcna aj s prevádzkou Elektrárne Vojany. V tejto tepelnej elektrárni však už nechce firma vyrábať elektrinu len prostredníctvom uhlia. „S cieľom vyhnúť sa zatvoreniu tejto elektrárne a zachovať zamestnanosť, Slovenské elektrárne už niekoľko mesiacov analyzovali rôzne scenáre a dostupné možnosti na zníženie výrobných nákladov,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca Slovenských elektrární Miroslav Šarišský.

Urobili skúšky

V priebehu augusta a druhej polovice októbra vo vojanskej elektrárni urobili Slovenské elektrárne skúšky spoluspaľovania certifikovaného tuhého druhotného paliva na báze vybraných ropných produktov a biomasy, ktoré má porovnateľné vlastnosti ako čierne uhlie a spĺňa všetky environmentálne požiadavky platnej slovenskej legislatívy. Je pritom výrazne lacnejšie ako čierne uhlie dovážané z Ruska po železnici.

„Myšlienka využiť toto riešenie je výsledkom aj dlhodobej intenzívnej spolupráce s Podnikovohospodárskou fakultou Ekonomickej univerzity v Bratislave so sídlom v Košiciach a preukazuje užitočnosť prepájania akademickej sféry s podnikaním. Po získaní potrebných povolení očakávame začiatkom budúceho roka nábeh prevádzky so spoluspaľovaním uhlia a nového paliva,“ dodal Šarišský.

Od nového roka spoluspaľovanie uhlia a nového paliva

Elektráreň Vojany od apríla tohto roka takmer polovicu času stála a nevyrábala žiadnu elektrinu. „Je to dôsledok rastúcich cien emisných povoleniek a ďalších faktorov na trhu s elektrinou, ktoré spôsobujú, že elektrina vyrobená vo Vojanoch je príliš drahá a nekonkurencieschopná,“ vysvetlil na záver Šarišský.

Závod Elektrárne Vojany sa nachádza na východnom Slovensku v okrese Michalovce. Celkový inštalovaný výkon v súčasnosti prevádzkovaných blokov elektrárne Vojany I je dvakrát 110 megawattov. Elektráreň vo Vojanoch zabezpečuje dodávkou bázovej elektrickej energie spoľahlivosť prenosovej sústavy východného Slovenska. Tiež poskytuje pre elektrizačnú sústavu podporné služby potrebné na udržanie kvalitatívnych ukazovateľov sústavy. Od roku 2009 vyrába elektrinu nielen prostredníctvom uhlia, ale aj biomasy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Šarišský
Firmy a inštitúcie Elektráreň VojanySE Slovenské elektrárne