Slovenskí motoristi by mali tankovať lacnejšie

Tankovanie
Bude tankovanie drahšie? www.pixabay.com

Slovenskí motoristi po upokojení situácie medzi ropnými veľmocami by mohli tankovať lacnejšie. „Po upokojení napätia medzi USA a Iránom sa cena čierneho zlata vrátila k svojim úrovniam pred vyhrotením tohto vojenského konfliktu. Ruku k dielu pridal aj neočakávaný rast zásob ropy v Spojených štátoch. Preto predpokladáme, že ceny na čerpacích staniciach môžu najbližší týždeň mierne klesnúť,“ povedala pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

Aktuálne ceny pohonných látok

Priemerné ceny pohonných látok v úvodnom týždni tohto roka, v porovnaní so záverečným týždňom vlaňajška, sa zvýšili. Cena 95-oktánového benzínu vzrástla o 0,5 % a 98-oktánový benzín zdražel až o 0,9 %. Na prelome rokov išli hore aj ceny nafty, a to o 0,4 %. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, slovenskí motoristi tak mohli počas prvého týždňa nového roka natankovať 95-oktánový benzín v priemere za 1,341 eura za liter, 98-oktánový benzín za 1,524 eura za liter a motorovú naftu za 1,252 eura za liter. LPG si mohli motoristi zadovážiť v priemere za 0,618 eura za liter a CNG za 1,198 eura za kilogram.

Vývoj ceny ropy Brent

Severomorská ropa Brent zatvárala rok 2019 na úrovni 66 dolárov za barel. No už prvé dni tohto roka sa preklopila aj nad 68-dolárovú hranicu. Aj v úvode druhého týždňa cena čierneho zlata pokračovala na tejto úrovni. „Cenu ropy ťahalo nahor hlavne zvyšujúce sa geopolitické napätie na Blízkom východe. Trhy boli v neistote ako Irán zareaguje na americký útok a obavy z vojnového konfliktu rástli,“ dodala Dovalová.

Po tom, ako došlo k iránskemu raketovému útoku na americké základne v Iraku, ropa Brent podliehala pomerne vysokej volatilite. Jej cena vystrelila na 72 dolárov za barel, no po zistení, že nedošlo k výpadku v ťažbe ropy, sa jej hodnota opäť zosunula k hranici 65 dolárov za barel. „Zároveň však na ceny ropy pôsobí dohodnuté agresívnejšie obmedzovanie produkcie ropy zo strany kartelu OPEC+ od začiatku tohto roka. No trhy budú aj naďalej ostro sledovať aj vývoj situácie na Blízkom východe,“ konštatovala Dovalová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Dovalová
Firmy a inštitúcie Poštová bankaŠÚ Štatistický úrad SR