Slovenskí motoristi môžu byť spokojní, zlacňovanie na pumpách ešte neskončilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie, benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskí motoristi môžu byť v týchto dňoch spokojní. Ceny pohonných látok stále klesajú. Zlacňovanie na slovenských čerpacích staniciach by malo pritom ešte pokračovať.

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, klesajúci potenciál cien palív na našich čerpacích staniciach bol do veľkej miery naplnený, aj keď pre budúci týždeň je ešte možnosť mierneho poklesu.

Tankujeme drahšie ako v Poľsku a Čechách

„Výhľad začína byť naklonený korekcii. Ceny ropy budú po zasadnutí kľúčových centrálnych bánk reagovať na vývoj americkej a európskej ekonomiky, čo sa bude do veľkej miery podpisovať aj na smerovaní cien palív na burze v Rotterdame a následne aj na vývoji cien palív u nás,“ dodal Boháček.

Priemerné ceny benzínu na domácich čerpacích staniciach v 37. týždni tohto roka sa naďalej znižovali. Najpredávanejší natural 95-oktánový benzín sa v priemere predával za 1,479 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu dosiahla 1,669 eura za liter. Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili rovnako o 2 centy lacnejšie za priemerných 1,403 eura za liter.

Najlacnejšia nafta s výnimkou Česka

V porovnaní s okolitými krajinami tankujeme benzín drahšie ako v Poľsku a Čechách o 7 a 5 centov na liter a za rovnaké ceny ako v Maďarsku. Najvyššie ceny benzínu v stredoeurópskom regióne má Rakúsko.

„Na druhej strane, máme najlacnejšiu naftu s výnimkou Česka, kde sú ceny ešte o 3 centy výhodnejšie,“ dodal Boháček. Ceny benzínu sú u nás priemerne o 15 centov lacnejšie ako v EÚ a o 20 centov ako v krajinách eurozóny. Nafta je doma lacnejšia o 12 centov ako v EÚ, respektíve o 14 centov v porovnaní s eurozónou.

Americká centrálna banka prekonala očakávania

Ceny ropy Brent sa v závere tohto týždňa pohybovali na 74,50 a WTI tesne pod 72 amerických dolárov za barel, čím medzi-týždenne vzrástli o približne 4 %. Hlavný vplyv na vývoj cien na trhu malo podľa Boháčka zasadnutie americkej centrálnej banky FED, ktorá pristúpila k zníženiu úrokových sadzieb o 0,5 percentuálneho bodu, čím prekonala očakávania založené na polovičnom tempe znižovania sadzieb.

„Zníženie úrokových sadzieb zvyčajne podporuje ekonomickú aktivitu a dopyt po energiách, no niektorí účastníci trhu naopak vnímali veľké zníženie aj ako znak slabého trhu práce v USA, čo by mohlo predznačovať zníženie dopytu po palivách,“ doplnil Boháček.

Na druhej strane, zásoby ropy v USA, ktoré sú najväčším svetovým producentom, minulý týždeň klesli na ročné minimum. Geopolitická riziková prirážka v cenách po útokoch v Izraeli mierne stúpla, no vplyv bol prevážený slabým dopytom spomaľujúcej sa čínskej ekonomiky (pokles priemyselnej produkcie aj maloobchodných tržieb), kde sa produkcia rafinérií v auguste spomalila už piaty mesiac za sebou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankFED Americká centrálna banka