Spoločnosť Nafta sa plánuje zamerať na vodík, chce získať podporu aj z verejných zdrojov

Hydrogen renewable energy production - hydrogen gas for clean electricity solar and windturbine facility.
Spoločnosť Nafta chce pri vodíku využiť dlhoročné skúsenosti s podzemným skladovaním zemného plynu. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Ďalšia slovenská plynárenská firma pripravuje projekty zamerané na vodík. Po spoločnosti Eustream, ktorá plánuje v kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch výrobu vodíka z obnoviteľných zdrojov, aj spoločnosť Nafta chce svoje skúsenosti so skladovaním zemného plynu využiť pri projektoch zameraných na vodík.

„Dlhoročné odborné skúsenosti v oblasti podzemného skladovania zemného plynu plánujeme zúročiť aj pri prechode na nízkouhlíkovú energetiku, najmä v inovatívnych spôsoboch skladovania energie,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Nafta Martina Štecová.

Firma Nafta intenzívne vníma možnosti spolupráce plynárenstva a obnoviteľných zdrojov energie v budúcnosti.

Zelená ekonomika je kľúčová

„Začali sme ešte v časoch, keď téma nebola tak výrazne vnímaná celou spoločnosťou ako dnes. Keďže dnes je zelená ekonomika alebo konkrétne podpora vodíka jednou z kľúčových tém na európskej aj národnej úrovni, veríme, že sa nám podarí v tejto oblasti získať podporu aj z verejných zdrojov,“ konštatovala Štecová.

Eustream je slovenský prepravca zemného plynu, ktorý prevádzkuje prepravnú sieť pozostávajúcu zo štyroch až piatich paralelných plynovodných potrubí spájajúcich Ukrajinu, Českú republiku, Rakúsko, Maďarsko a čoskoro aj Poľsko.

Spoločnosť sa stala súčasťou európskej iniciatívy European Hydrogen Backbone, ktorej cieľom je podporiť budúce prepravné trasy pre vodík v Európskej únii. Iniciatíva plánuje vytvoriť sieť takmer 40-tisíc kilometrov potrubí pre vodík spájajúcich 21 európskych krajín do roku 2040.

Prím hrá Národná vodíková stratégia

Rezort hospodárstva zverejnil Národnú vodíkovú stratégiu začiatkom apríla. Materiál podľa neho definuje strategickú úlohu štátu pri využití vodíkových technológií na Slovensku. Jeho prostredníctvom má vláda vytvoriť rámec pre využitie vodíka v celom reťazci.

Bude zahŕňať jeho výrobu, prepravu, distribúciu a skladovanie, ako aj jeho využitie a výrobu produktov, technológií a komponentov pre vodíkové hospodárstvo. Po prerokovaní stratégie budú opatrenia konkretizované do vecného, časového a finančného plánu v podobe akčného plánu. Vláda by o ňom mala rokovať do konca júna tohto roku.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Martina Štecová
    Firmy a inštitúcie EustreamNafta