Slovenský plynárenský priemysel (SPP) neupúšťa od svojich stámiliónových plánoch v oblasti obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Ondrej Šebesta, v súčasnosti má značné množstvo ich zákazníkov ambiciózne záväzky v dekarbonizácii svojho podnikania a v rámci tendrov žiadajú čoraz viac dodávky energií z OZE.
Investícia do OZE projektov
„Aby sme boli schopní dodať im energiu z OZE, plánujeme do roku 2030 do projektov zameraných na výrobu energií z OZE investovať, sami alebo v spolupráci s partnermi, približne 500 miliónov eur,“ dodal Šebesta.
Plynári sa chystajú na mimoriadny odpočet spotreby plynu, vyžaduje ho ministerstvo
SPP tak aj v tomto roku plánuje pokračovať v projektoch výroby energií z OZE, či už prostredníctvom veternej alebo slnečnej energie alebo využitím odpadu na výrobu biometánu. Na prelome rokov 2023 a 2024 očakávajú štátni plynári dokončenie fotovoltickej elektrárne v areáli SPP v Michalovciach.
„Fotovoltika v súčasnosti predstavuje najdostupnejší a najrýchlejšie realizovateľný zdroj čistej obnoviteľnej energie. Aj preto budeme pokračovať v projekte na využitie slnečnej energie, ako čistého a obnoviteľného zdroja energie pre školy, čím im umožníme znížiť ich náklady na elektrickú energiu,“ podotkol Šebesta.
Založenie podniku CEBZ
Plynári už v minulom roku rozpracovali niekoľko investičných projektov a v rámci procesu posudzovania vplyvov na životného prostredie zverejnilo päť zámerov na vybudovanie a prevádzkovanie veterných parkov pri obci Drahovce, pri mestách Galanta a Skalica. Vo výrobe elektriny SPP vlani pokračoval aj v projektoch budovania fotovoltických elektrární na školách, pričom do konca roka 2023 dokončil projekty na šiestich školách, ktoré im umožnia výrazne znížiť ich náklady na elektrickú energiu, v priemere až o 30%.
Finančná správa vyhrala dlhoročný súdny spor s SPP, plynári sa chceli vyhnúť zdaneniu dividend
„Projekty fotovoltických elektrární pre ďalších osem škôl je pripravených na spustenie do prevádzky začiatkom roka 2024,“ dodal Šebesta. V oblasti rozvoja výroby biometánu v projektoch energetického a biologického zhodnotenia odpadov (CEBZ) SPP vlani spolu s partnerskou spoločnosťou Brantner Slovakia získali rozhodnutia v procese EIA pre projekty v ďalších lokalitách a založili spoločný podnik CEBZ.
„Cieľom spoločného podniku je práve budovanie spomenutých technologických centier na podporu cirkulárnej ekonomiky, ktoré premenia komunálny odpad, ktorý dnes končí na skládke, okrem iného na biometán a biokompost,“ doplnil Šebesta.
Zvyšovanie energetickej efektívnosti
ESCO Slovensko, dcérska spoločnosť ktorú SPP založil so spoločnosťou ČEZ ESCO v roku 2021, pokračovala vlani v poskytovaní služieb zvyšovania energetickej efektívnosti a prípravy lokálnych zdrojov výroby elektriny z OZE pre väčších zákazníkov z verejného a komerčného sektora.
„Jedným z nich bola modernizácia energetického systému Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch. Projekt bol realizovaný formou garantovanej energetickej služby (GES), čo znamená, že ju nemocnica bude splácať práve z dosiahnutých úspor na samotných energiách,“ dodal Šebesta.
Nízko emisná doprava
Vďaka modernizácii by mala nemocnica usporiť minimálne 260 tisíc eur ročne, znížiť spotrebu plynu o 2,76 milióna kilowatthodín a elektriny o 217 tisíc kilowatthodín. SPP taktiež vlani podporil rozvoj nízko emisnej dopravy otvorením prvých troch čerpacích staníc na skvapalnený zemný plyn LNG v Trnave, Prešove a na hraničnom odpočívadle D2 Brodské.
Výrobcovia zelenej elektriny sú nemilo prekvapení z krokov nového vedenia ÚRSO
Je na nich možné natankovať aj stlačený zemný plyn CNG. Vysokokapacitné plniace stanice tak budú slúžiť nielen pre ťažkú nákladnú dopravu, ale aj pre osobnú automobilovú dopravu.
Znižovanie spotrebných fosílnych palív
„Týmto krokom sme rozšírili sieť verejných plniacich staníc na stlačený zemný plyn CNG na Slovensku na 26,“ spresnil Šebesta. V záujme znižovania spotreby fosílnych palív a zvyšovania energetickej bezpečnosti nahradí fosílny zemný plyn v budúcnosti obnoviteľný biometán, ktorého výrobu SPP tiež pripravuje.
„Naša spoločnosť pokračovala aj v projektoch zameraných na podporu elektromobility. Do prevádzky sme dali nabíjacie stanice na externých parkovacích miestach pri vlastných budovách v Bratislave, Zvolene a Michalovciach, na ktoré si motoristi už našli cestu,“ uzavrel Šebesta.