Finančná správa vyhrala dlhoročný súdny spor s SPP, plynári sa chceli vyhnúť zdaneniu dividend

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sídlo spoločnosti SPP
Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Finančná správa uspela v dlhoročnom súdnom spore so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), a.s. o sumu 15,43 milióna eur. V uplynulých dňoch nadobudol právoplatnosť rozsudok Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý potvrdil, že postup finančnej správy bol správny pri zistení účelovej zmeny akcionárov SPP s cieľom získať daňovú výhodu v podobe nezdanenia dividend. Informovala o tom finančná správa.

Akcionárom sa spoločnosť stala účelovo

Krátko predtým, ako mal SPP vyplácať svojim akcionárom dividendy, bola v Holandsku jej akcionármi – nemeckou spoločnosťou Ruhrgas Aktiengesellschaft Essen a francúzskou G.D.F. International Paríž, založená spoločnosť Slovak Gas Holding B.V..

Akcionárom SPP sa podľa finančnej správy stala účelovo, s cieľom získať daňovú výhodu v podobe nezdanenia dividend vyplácaných akcionárom zrážkovou daňou.

Finančná správa to zistila na základe vykonanej daňovej kontroly dane z príjmov za zdaňovacie obdobie 2003 a dodatočne vyrubila spoločnosti SPP zrážkovú daň vo výške 15,43 milióna eur z dividend vyplatených pre nového akcionára SPP – holandskú spoločnosť Slovak Gas Holding B.V.

Dividendy pretiekli bez zdanenia

Podľa finančnej správy bola holandská spoločnosť „prázdnou“ spoločnosťou, ktorej cieľom bolo získať daňovú výhodu. Ak by sa dividendy vyplatili pôvodným akcionárom SPP, ich suma by sa pri výplate zdanila 15-percentnou sadzbou, respektíve 10-percentnou sadzbou dane.

Keďže sa dividendy vyplácali už novému akcionárovi, uvedená výška zdanenia neplatila. Dividendy vyplatené holandskej spoločnosti neboli zdanené v štáte zdroja príjmu, teda na Slovensku, s využitím oslobodenia vyplývajúceho zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Holandskom.

Zároveň boli oslobodené aj od dane z príjmov v Holandsku podľa ich vnútroštátnych predpisov na základe tzv. „podielového oslobodenia“. Dividendy „pretiekli“ bez zdanenia cez novozaloženú holandskú spoločnosť prostredníctvom pôžičiek k pôvodným akcionárom, ktorými boli nemecký Ruhrgas Aktiengesellschaft Essen a francúzsky G.D.F. International Paríž.

Cieľom bola daňová výhoda

Finančná správa posúdila prípad ako zneužitie práva, nakoľko zmena štruktúry jeho akcionárov bola účelová a realizovaná s cieľom získať daňovú výhodu, ktorou bolo nezdanenie dividend pri ich výplate akcionárom v žiadnom z dotknutých štátov.

V uplynulých dňoch nadobudol právoplatnosť rozsudok Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý po niekoľkoročnom súdnom konaní vedenom na Slovensku, ako aj na Súdnom dvore EÚ, potvrdil správnosť postupu Finančnej správy a vyzdvihol doktrínu zneužitia práva v oblasti medzinárodného zdaňovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRNajvyšší správny súd SRSPP Slovenský plynárenský priemysel