Štát v utorok rozdá domácnostiam na slnečné kolektory milión eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
slnečný kolektor
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenské domácnosti môžu znova získať dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v utorok plánuje domácnostiam rozdeliť na kúpu a inštaláciu slnečného kolektora celkovo jeden milión eur. Agentúra predpokladá, že sa k štátnemu príspevku dostane necelých 500 domácností. Domácnosť, ktorá získa v 27. kole Zelená domácnostiam II poukážku na slnečný kolektor, musí o jej preplatenie požiadať najneskôr do troch mesiacov, teda do 3. júna tohto roka.

Dotácia na slnečný kolektor maximálne 1 750 eur

Domácnosť žijúca mimo bratislavského regiónu môže získať na kúpu a inštaláciu slnečného kolektora maximálne 1 750 eur. V rámci projektu Zelená domácnostiam II je možné získať podporu na inštaláciu slnečných tepelných kolektorov, ktoré slúžia na prípravu teplej vody a podporu vykurovania. „Podporované sú inštalácie kolektorov s priemernou plochou okolo päť metrov štvorcových, čo predstavuje dostatočný inštalovaný tepelný výkon na prípravu teplej vody pre bežnú domácnosť v rodinnom dome,“ informovala energetická agentúra.

Slnečné kolektory využívajú energiu dopadajúceho slnečného žiarenia a efektívne ju využívajú na ohrev vody v zásobníkovom ohrievači, alebo akumulačnom zásobníku. Znižujú tak potrebu dodávky tepla z hlavného zdroja, zmenšujú záťaž životného prostredia a náklady domácnosti. Slnečné kolektory je možné využiť v kombinácií s nízkoteplotným vykurovaním aj na podporu vykurovania.

Musia dodržať podmienky

„Inštalácie slnečných kolektorov budú podporené len v prípade, ak budú dodržané aj nasledujúce požiadavky vyplývajúce z Operačného programu Kvalita životného prostredia,“ upozorňuje SIEA. Rodinný dom dostane dotáciu na slnečný kolektor len v prípade, že sa neodpojí od systému centralizovaného zásobovania teplom (CZT) alebo sa výrazne nezhoršia parametre systému CZT. Dotáciu na kúpu a inštaláciu slnečných kolektorov môže získať aj bytový dom. Ten sa však tiež nesmie odpojiť od CZT a musí mať energetický audit, v ktorom sú navrhnuté opatrenia so zohľadnením využitia potenciálu úspor energie.

V tomto roku sa už uskutočnili dve kolá projektu Zelená domácnostiam II. Slovenské domácnosti mali znova veľký záujem o dotácie na tepelné čerpadlá, o kotly na biomasu však už taký záujem nebol. Kým tri milióny eur vyčlenených na tepelné čerpadlá si rozdelili domácnosti za približne trinásť minút, 500-tisíc eur na kotly na biomasu sa neminuli ani po 24 hodinách. SIEA v prvých tohtoročných kolách projektu Zelená domácnostiam II vydala pre domácnosti celkovo 1 016 poukážok na inštaláciu tepelných čerpadiel a 325 poukážok na kotly na biomasu.

V prvých štyroch kolách rozdajú 5,2 milióna

SIEA zverejnila v januári v projekte Zelená domácnostiam II podrobný harmonogram k prvým štyrom tohtoročným kolám. Tie budú vyhlasované, tak ako vlani, samostatne pre jednotlivé druhy zariadení. Agentúra v nich plánuje vydať poukážky v celkovej hodnote 5,2 milióna eur. Žiadosti bude možné, rovnako ako v minulosti, vyplniť elektronicky v týždenných intervaloch vždy v utorok o 15.00.

Z poukážok vydaných v roku 2019 je aktuálne preplatených viac ako 5 800 v celkovej hodnote 11,4 milióna eur. Projekt Zelená domácnostiam II má prispieť predovšetkým k plneniu tých ukazovateľov Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré sa týkajú zvýšenia inštalovaného výkonu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. V rámci projektu budú do roku 2023 podporené inštalácie s celkovým inštalovaným výkonom 140 megawattov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra