Štát zadotuje ďalšie nabíjačky pre elektromobily. Tentokrát aj podnikateľom.

Elektromobil
Nabíjacia stanica pre elektromobil. Foto: ilustračné, SITA/Ivan Kopčáni

Štát pokračuje v podpore budovania nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily. Ministerstvo hospodárstva totiž vyhlásilo druhé kolo výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu budovania verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc. Tentokrát však už o finančný príspevok budú môcť požiadať okrem samospráv aj podnikatelia. Záujemcovia budú môcť podávať žiadosti od 17. apríla do 17. júna tohto roku.

Ako ďalej informuje ministerstvo, do druhého kola výzvy boli presunuté aj nevyčerpané finančné prostriedky z prvého kola. Celkovo tak majú záujemcovia k dispozícii 650 tisíc eur. O príspevok môžu žiadať obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie a tiež právnické osoby. „Chceme dostať na slovenské cesty čo najviac ekologických áut a uvedomujeme si, že postupné rozvíjanie nabíjacej siete je nevyhnutné. Rozšírenie okruhu oprávnených žiadateľov aj na podnikateľov vnímam preto pozitívne,“ uviedol minister hospodárstva Peter Žiga.

Podnikateľom preplatia polovicu

Samosprávy aj podnikatelia môžu požiadať o podporu minimálne na jednu nabíjaciu stanicu s dvomi nabíjacími bodmi a maximálne na osem nabíjacích staníc spolu so 16 nabíjacími bodmi. V prípade miest a obcí môže výška podpory dosiahnuť 2 500 eur až 20 tisíc eur. Samospráva, ktorá požiada o príspevok, musí mať 5 % vlastných zdrojov a 95 % nákladov pokryje dotácia zo štátneho rozpočtu. V prípade podnikateľov je minimálna výška podpory 2 500 eur a maximálna 10 tisíc eur, v závislosti od počtu nabíjacích bodov. Podnikateľ, ktorý požiada o príspevok, musí mať 50 % vlastných zdrojov a 50 % nákladov pokryje dotácia.

Podpora podľa ministerstva hospodárstva smeruje pre tzv. AC nabíjačky s výstupným výkonom väčším ako 11 kW. Podrobnosti výzvy sú zverejnené na webovej stránke rezortu, ako aj na webe Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá túto výzvu v spolupráci s ministerstvom hospodárstva administruje.

Zatiaľ 72 obcí a miest

Prvú výzvu na podporu budovania elektrických nabíjacích staníc rezort hospodárstva vyhlásil v júli minulého roka. Na jej základe pribudnú nabíjacie stanice pre elektromobily s technológiou AC v 72 mestách a obciach. „Keďže majú po dva konektory, motoristi budú mať k dispozícii nových 144 nabíjacích bodov,“ dodáva ministerstvo s tým, že jeho cieľom je podporiť predovšetkým budovanie nabíjacích staníc mimo diaľníc a rýchlostných ciest, a tiež v menej rozvinutých regiónoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Žiga
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra