Súčasný systém zabezpečenia núdzových zásob ropy je podľa NKÚ netransparentný, sklady sú v areáloch súkromnej spoločnosti

Ropa, zásobník
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Súčasný model núdzových zásob ropy a ropných výrobkov síce zabezpečuje zásoby v požadovanom množstve, je ale nastavený veľmi zložito, netransparentne a bez aktívneho vstupu súkromného sektora by bol nefunkčný.

Efektívnosť existujúceho systému

Takú sú závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR v Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR). Skladovanie núdzových zásob ropných výrobkov, ktorými sú benzín, nafta a letecké palivo, zabezpečuje súkromný sektor.

Kontrolóri pritom núdzové zásoby už raz kontrolovali, keďže však neboli prijaté dostatočné opatrenia, aktuálne zistenia zašlú priamo vláde.

„Viac ako rok a pol trvajúci vojnový konflikt na Ukrajine zdôraznil význam funkčného nastavenia núdzových zásob ropy a výrobkov z nej pre fungovanie štátu. Odporúčame preto vláde, aby komplexne zanalyzovala efektívnosť existujúceho systému a následne rozhodla o potrebných zmenách, pretože naše zistenia odhalili významné riziká spojené nielen s netransparentnosťou fungovania spoločnosti, ale i ekonomicky nevyváženým postavením štátu a súkromného partnera,“ zdôraznil predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Potrebná minimálna kapacita

Slovensko podľa neho musí byť pripravené na úplné zastavenie dodávok ruskej ropy, čo si vyžaduje legislatívne zmeny v udržateľnom riadení núdzových zásob.

Kontrola ukázala, že Spoločnosť pre skladovanie sa javí v systéme krízového riadenia štátu pri zabezpečení núdzových zásob ako nadbytočná a komplikuje jeden z kľúčových systémov krízového riadenia.

„Väčšinu služieb poskytovaných v agentúrnom modeli zabezpečuje prostredníctvom tretích strán a je len vlastníkom skladovacích zariadení na ropu a ropné výrobky s nevysporiadanými majetkovými vzťahmi,“ priblížil šéf kontrolného úradu. Spresnil, že skladovacie zariadenia, ktoré sú v jej vlastníctve, neposkytujú potrebnú minimálnu kapacitu.

Štát sklady nevlastní

„Nehovoriac o tom, že spoločnosť ich prenajíma za 1,4 milióna eur súkromnému Zväzu pre skladovanie (dcérska spoločnosť Slovnaftu, a. s.), ktorý následne zabezpečuje skladovanie zásob ropných výrobkov pre Agentúru,“ zdôraznili kontrolóri.

Štátna spoločnosť nevlastní ani príslušenstvo k nádržiam na ropné výrobky, pretože tie patria spoločnosti Slovnaft. Zároveň nevlastní ani pozemky pod skladovacími zariadeniami, ani prístupové komunikácie k nim.

Všetky skladovacie zariadenia sa nachádzajú v areáloch súkromnej spoločnosti. Kontrolóri zároveň upozorňujú, že Spoločnosť pre skladovanie nevstupuje ani do cenotvorby za skladovanie ropných výrobkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Andrassy
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úradSlovnaftSŠHR Správa štátnych hmotných rezerv SR