Sulík si zlízol kritiku za jeho slová o platbe rubľami za ruský plyn, ale svoje „ak to bude nevyhnutné" dovysvetlil

ENERGETIKA: Cena elektriny
Minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Koaliční partneri kritizujú postoj a slová ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) k plateniu za dodávky ruského plynu rubľami.

Minister v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút dvanásť pripustil, že Slovensko pre zabezpečenie dodávok plynu je ochotné pristúpiť na požiadavku ruskej strany.

„My kupujeme niekde okolo 80, 85 % plynu z Ruska, tak to ja v žiadnom prípade tu nebudem teraz robiť kroky, ktoré tieto dodávky ohrozia, a preto my budeme platiť v rubľoch,“ povedal Sulík.

Stančík hovorí o veľkej chybe

Na slová ministra hospodárstva reagoval aj samotný predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Podľa neho Slovensko bude pri nákupe plynu z Ruska postupovať jednotne s členskými štátmi .

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Práve na našu žiadosť sa začala koordinácia prístupu EÚ k platbám za dovoz plynu z Ruska. Aj v tejto situácii je jednota kľúčová a trváme na rešpektovaní zmluvných podmienok a platbách v eurách,“ napísal na sociálnej sieti slovenský predseda vlády.

Poslanec parlamentu Andrej Stančík (OĽaNO) sa ohradil voči slovám Richarda Sulíka o ochote platiť za ruský plyn v rubľoch. „Bola to veľká chyba, obzvlášť deň, kedy sa svet dozvedel o ďalších masakroch ukrajinských civilistov. Slová Richarda Sulíka si okamžite všimli ruské média, ktoré ich šíria ako proruskú propagandu,“ vyjadril sa Stančík.

Rozbíjanie spoločného európskeho postupu

Strana Za Ľudí sa dištancovala od vyjadrení Richarda Sulíka. Podľa koaličného partnera výroky ministra rozbíjajú spoločný európsky postup v otázke platieb za energie a ohrozujú tak z dlhodobého hľadiska bezpečnosť Slovenska. Životným záujmom Slovenska je podľa strany Veroniky Remišovej spoločný postup s ostatnými krajinami EÚ v strategických otázkach, predovšetkým v otázke energetickej bezpečnosti.

„Vyjadrenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka, podľa ktorého treba platiť v rubľoch ak si tak Rusi prajú, idú nielen proti záujmom Slovenska, ale aj proti spoločnému postupu s ostatnými partnermi v EÚ. Slovenská republika má platnú zmluvu s Ruskou federáciou a musíme trvať na podmienkach, ktoré boli dohodnuté. Keď dovolíme, aby sa z dlhodobej zmluvy spravil trhací kalendár, poškodíme samých seba. Rusko je na vývoze plynu a ropy závislé a je vylúčené, aby sa bez miliárd z krajín EÚ zaobišlo,“ konštatovala strana Za Ľudí.

Sulíkovo vysvetlenie

Minister hospodárstva na sociálnej sieti reagoval, že Slovensko zaplatí za plyn rubľami len vtedy, ak to bude nevyhnutné.

„Slovensko postupuje spoločne s ostatnými krajinami EÚ napriek tomu, že sme jednou z najviac závislých krajín od ruského plynu. Spravili sme opatrenia, všetky doterajšie záväzky má SPP riadne zaplatené v eurách, ďalší účet príde až v druhej polovici mája, Európska komisia posudzuje rozsah, v ktorom sú Putinove požiadavky v rozpore so zmluvnými záväzkami aj právom v EÚ. Počkáme si na výsledky. To všetko preto, lebo sa nedáme vydierať Putinom a ruble nemáme. Ale dostať ich môže. Veď nech si ich na eurá zamení doma v Kremli a hneď to má v rubľoch, hrivnách, bitcoinoch, hocičom len chce. My zmluvu neporušíme,“ napísal Sulík.

Minister však upozorňuje, že treba mať na pamäti, že bez plynu nám nielen bude zima, ale nevyrobíme ani napríklad takú naftu, benzín, oceľ či hnojivá. „Odkedy začala vojna, pomáhame Ukrajine zo všetkých síl a budeme pomáhať aj naďalej. Skolabovaním slovenskej a ani európskej ekonomiky by sme im však príliš nepomohli. A to je to moje ‚ak to bude nevyhnutné‘. Nie je to moja ochota vyhovieť vojnovému zločincovi Putinovi. Je to pochopenie nevyhnutnosti,“ uzavrel Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej StančíkEduard HegerRichard SulíkVeronika RemišováVladimir Putin
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaZa ľudí