Tankujeme najlacnejšie od decembra. Analytik prezradil, či bude trend zľacňovania pokračovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie, benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskí motoristi boli za ostatné tri týždne svedkami zlacňovania palív. Znižovanie cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach sa zrejme zastaví. Analytici tvrdia, že sme vzhľadom na vývoj na trhoch s ropou dosiahli nateraz povestné „cenové dno“.

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, priemerná cena nafty by sa mohla nateraz udržať tesne pod 1 eurom a 50 centami a priemerná cena benzínu by sa mala zastabilizovať mierne nad úrovňou 1 eura a 50 centov. „To bude znamenať najlacnejšie tankovanie od decembra minulého roka,“ dodal Pánis.

Výhľad do blízkej budúcnosti zostáva neutrálny

Krátkodobý výhľad pre ceny ropy je podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka v túto chvíľu naďalej neutrálny. „Cena oboch ropných benchmarkov ostáva v širšom obchodnom pásme a neočakávame, že by v krátkom čase nastali výraznejšie zmeny, pokiaľ neuvidíme nové informácie z geopolitických ohnísk (Irán, Ukrajina), respektíve sa nezačne zvýšené čerpanie ropy pred začiatkom letnej motoristickej sezóny. Ceny palív na našich čerpacích staniciach v posledných troch týždňoch klesali, teraz vnímame priestor pre istú korekciu, avšak nepôjde o žiadne prudké zdražovanie. Pravdepodobne sme však „cenové dno“ už videli,“ uviedol Boháček.

„V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je benzín na Slovensku lacnejší o 10 centov a nafta o asi takmer deväť centov. A to napriek zvýšeniu dane z pridanej hodnoty (DPH),“ doplnil Pánis.

Lacnejšie natankujete aj v susednom Rakúsku

Stabilizáciu cien palív v najbližších dňoch predpokladajú analytici aj v okolitých krajinách. Naďalej platí, že najlacnejšie možno natankovať do zážihových motorov zo susediacich krajín EÚ v Českej republike, kde sa cena benzínu bude pohybovať okolo 1 eura a 40 centov.

Jeho poľské ceny by sa mohli ustáliť okolo 1 eura a 45 centov. Lacnejšie možno v porovnaní so Slovenskom pritom natankovať aj v Maďarsku a Rakúsku, kde ceny miestami klesli tesne pod 1 euro a 50 centov. Ceny benzínu v Chorvátsku a Slovinsku boli približne na úrovni slovenských.

Naftu sa oplatí tamkovať v Česku

Česká republika je najlacnejšia z regiónu aj čo sa týka nafty, ktorej cena sa ponorila pod 1 euro a 40 centov. Lacnejšia nafta je aj v Poľsku, kde sa drží pod 1 eurom a 50 centami. V ostatných krajinách regiónu je cena dízlu vyššia ako na Slovensku. V Rakúsku, Maďarsku aj Chorvátsku sa ceny pohybujú okolo 1 euro a 53 centov, a v Slovinsku sa orbitujú tesne pod hladinou 1 eura a 60 centov.

„Ceny benzínu sa u nás pohybujú v priemere o 14 centov nižšie ako v celej EÚ a o 19 centov nižšie ako vo všetkých krajinách eurozóny. Nafta je doma lacnejšia o 9 centov ako v EÚ, resp. o 12 centov v porovnaní s eurozónou,“ podotkol Boháček.

Priemerné ceny benzínu sa na domácich čerpacích staniciach v 11. týždni tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim týždňom opätovne viditeľne klesali. Benzín natural 95 oktánov sa v priemere predával za 1,506 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu bola 1,716 eura za liter. Liter motorovej nafty sme v rovnakom období tankovali za 1,483 eura za liter.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Stanislav PánisTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie: 365 bank